Recenze: Porsche 911 | Matyho kostky

Recenze: Porsche 911

Tato recenze je oproti všem dosavadním trochu jiná, nenapsal jsem ji totiž já, nýbrž Jakub Popelka, AFOL a čtenář tohoto blogu. Musím říct, že se mu článek moc povedl, včetně dramatického popisu honu za exkluzivním dárkem, který se většině sběratelů získat nepodařilo. Já mu tedy tímto moc děkuji a věřím, že si recenzi užijete stějně jako já. 🙂

Jsem dlouholetý fanda vozů Porsche. Vlastním malý set ze série Speed Champions, ty ze série Technic mě však příliš nezaujaly. Designově mi auta od Technicu připadala nekompletní a v některých pasážích si člověk hodně musel domýšlet. Pořád jsem doufal, že se  jednou dočkám velkého modelu z klasických LEGO kostek. V únoru tohoto roku byl představen set 10295 Porsche 911 Turbo/Targa a já věděl, že ho musím mít. Po představení se objevilo několik fotografii s promo packem k tomuto setu. Jelikož jsem set chtěl kompletní, několikrát jsem volal na infolinku LEGO, abych zjistil zda bude promo dostupné i u nás a co všechno pro získání musím udělat. Měl jsem to štěstí, že příjemná paní operátorka mi poradila sledovat stránky Lego už dříve než o půlnoci kdy měl být zahájen oficiální prodej, protože vypuštění setu pro střední Evropu je v jeden čas.

Vůbec poprvé se Porsche 911 v LEGO provedení objevilo v roce 2011 v podobě postavy Sally Carrery z filmu Auta.

Večer 15. února jsem od jedenácti hodin večer sledoval stránky LEGA, přihlašoval jsem se co 5 minut. Tak moc jsem tento set chtěl, až se to časté přihlašování LEGO webu nezdálo a přihlášení mi bylo zablokováno. Hodina H se blížila a jediné štěstí bylo, že jsem si kvůli tomuto nočnímu nákupu vzal v práci volno a měl jsem u sebe firemní notebook. Neváhal jsem ani chvíli, běžel pro něj a co myslíte? V 11:55 byl set 10295 Porsche 911 i s promo packem objednán. V ten večer jsem netušil, že těch 5 minut před půlnoci bylo zásadních. Až následující den v diskuzích se mi podařilo zjistit, že jako jeden z mála jsem vlastníkem i proma. Teď už ale dost slov o okolnostech a pojďme se podívat na tento úžasný set.

Krabice se stavebnicí a exkluzivním promo packem.

Set obsahuje 1 458 dílků a výsledný čas sestavení se pohyboval okolo necelých 5 hodin. Jak je zvykem, u stavby aut se začíná pěkně od podlahy. První tvoříte spodní část auta, přední a zadní nárazník a do této kostry poté umísťujete přední nápravu. Zde bych chtěl říct, že pro set byly vyrobeny speciální kostky, které reprezentují blinkry. Vypadají nádherně, jsou vyrobeny z průhledného oranžového plastu a působí zkrátka hezky. Zadní blinkry jsou z plné oranžové kostky a i když jsou jiné, v celkovém modelu vypadají moc pěkně.

Detail předních a zadních blinkrů.

Po zkompletování nápravy přichází napojení volantu s řídící tyčí pro ovládání kol a také první kostky pro stavbu úložného prostoru, protože jak víme, Porsche má motor vzadu. Dalším krokem je sestavení interiéru s pěknými hnědými sedačkami. Sedáky jsou sklopné, protože v zadní části vozu je místo pro sezení. Dále je zde pohyblivá stylová řadící páka a ruční brzda.

Stavba interiéru a přední části vozidla.

🗞 Týden v kostce

Pokud vás článek zaujal, budu rád, když se přihlásíte k odběru Týdne v kostce, newsletteru, ve kterém každý týden najdete nově představené stavebnice, články z mého blogu, zajímavosti i aktuální slevy. 🙂

Poté se pokračuje stavbou exteriérů vozidla, už vznikají ty krásné křivky typické pro vozy Porsche – kulaté přední světlomety, zádová linka směřující od střechy po zadní křídlo. Postavení kapoty jde rychle a jsem potěšen, že logo Porsche nemusím lepit a je natištěné. Za toto rozhodnutí musím vývojáře pochválit. Jsem velký detailista a chci aby mé modely vypadaly dobře, ale znáte to, někdy prostě nemáte dobré světlo nebo den a důležitá část kterou musíte lepit se vám úplně přesně nepovede. Zde to nemusíte řešit, všechny důležité věci jsou natisknuty na kostky z výroby, což je za mne velké plus.  Umístění předního a zadního okna jde hladce. Malou vadou na kráse jsou dvě kostičky, které mají symbolizovat konec zadních bočních okének a C sloupek. Celé Porsche je bílé barvy, ale zde došlo zřejmě k nějaké menší chybě a okýnko je potištěno spíše šedivým odstínem, což se bohužel negativně projevuje i na celkovém dojmu z vozidla.

Pokračuji však dále ve stavění a už se nám tvoří dveře. Ty jsou z vnitřní strany opět poskládané z hnědých kostek, které jako v celém interiéru symbolizují kvalitní kůži. 

Stavba karoserie a neladící potisk okna.

Poté už přichází pro stavitele to nejdůležitější rozhodnutí – Turbo nebo Targu? Chcete vůz s velkým motorem nebo raději kabriolet? Tohle rozhodnutí nechám na každém staviteli. Já se rozhodl pro Turbo, protože jsem chtěl vidět ten velký motor a líbí se mi celková kompozice vozu s rozšířenými boky vzadu. Po tomto rozhodnutí přichází jako první na řadu stavba zadní nápravy. Následuje stavba motoru, střechy, víka od kufru s velkým křídlem a také výfuku. Zadní část vozu je plná pěkných křivek a detailů na které musely být vyrobeny speciální kostky. Natištěný nápis Porsche a Turbo přímo na kostkách opět usnadňuje práci. Na závěr se vybere SPZ, kterou už však musíme nalepit a klenot ze Stutgarttu bude na vašem stole k nepřehlédnutí.

Zadní část vozu.

Celkový dojem z auta je krásný, ladné křivky, které musely být pro desingery výzvou, jsou zachovány. Interiér působí luxusně a je plný detailů. Pokud bych měl zmínit něco, co se nepovedlo, jde jen o pár drobných detailů. Zadní část střechy působí „useklým“ dojmem, ale chápu, že plynulá záď se z kostek dělá složitě. O špatném odstínu potisku dolní úvrati C sloupku jsem již hovořil.

Hotový model.

Tento set bych tedy doporučil všem, které baví skládání aut, Porsche bude navíc hezkou dekorací ve vaší pracovně. A co vlastně obsahovalo to tolik žádané promo? Sadu kartiček s fotografiemi modelu, koženou peněženku na karty s logem Porsche a certifikát o pravosti. Vše je zabalené v pěkné semišové krabičce černé barvy.

Obsah přiloženého promo balíčku.

Kartičky přiložené v promo balíčku se náramně povedly.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama