Perníková chaloupka: Dvojité překvapení | Matyho kostky

Perníková chaloupka: Dvojité překvapení

Už se stalo tradicí, že LEGO pro své zaměstnance připravuje před Vánoci speciální sváteční stavebnici. Kromě lidí přímo pracujících pro LEGO ji dostávají i další osoby a média spřízněná s dánskou společností, a tak i my můžeme letos poprvé rozbalit tenhle dáreček a podělit se s vámi o naše dojmy.

Úvod

Známá historie dárkových stavebnic sahá do roku 2008, kdy se první zaměstnanci mohli pokochat rudým srdcem. Téměř úplně totožný dar (lišil se označením a místo plastového sáčku byly kostky klasicky v krabici) se rozdával i o rok později. Jsem si ale téměř jistý, že i v dávnějších dobách, možná ještě za časů dřevěných výrobků, nějakou tu drobnost tvrdě pracující zaměstnanci od šéfa obdrželi. Asi největší rozruch v posledních letech způsobil vánoční set z roku 2019, který do svátečních barev převlékl vesmírnou loď X-wing ze Star Wars. Letošní prezent s názvem 4002023 Perníková chaloupka možná není na první pohled tak extravagantní, ale velký dojem na mě zanechal i tak.

Oproti běžným stavebnicím je tahle vánoční novinka zabalena do speciálnější krabice. Ta má rozměry 48 x 26 x 10,2 centimetru a moc pěkný design. Model na zeleném pozadí krásně vyniká, text na zadní straně vybízí k vytvoření nové rodinné tradice při každoročním dekorování chaloupek. K tomu ostatně nabádá i vložený kus tvrdšího papíru, který zakrývá samotné pytlíky s kostkami a obálka s návody a samolepkami. Vnitřek krabice je nezvykle růžový. Plastových sáčků najdeme v balení celkem 11. Doplňuje je ještě jeden nečíslovaný s většími platy. Návod je rozdělen do 4 sešitů – každý pro jednu chaloupku. Set je složen z celkem 1 464 dílků.

Stavba

Musím se přiznat, že jsem trochu nepozorný. Když se totiž stavebnice poprvé ukázala světu, mávnul jsem nad ní rukou a zapomněl na ni, jako na spoustu jiných. Později jsem však narazil na informaci, že nejde jen o fasádu perníkových domků, ale o něco mnohem zajímavějšího. A tak jsem začal tajně doufat, že by mohla dorazit i do Matyho kostek. Když jsem v poslední větě předchozího odstavce tvrdil, že návody jsou celkem 4, nebyla to tak úplně pravda. Tahle stavebnice je totiž jako zlobři – má vrstvy. Ony zmiňované manuály vás opravdu provedou procesem stavby chaloupky, ale poté teprve dojde na to pravé vánoční překvapení. Je jím adventní kalendář. Zadní stranu domečků vyplňují šuplíky a v každém z nich je umístěna jedna minifigurka, nebo stavbička v mikroměřítku. Právě tyto maličkaté modely postavíte za pomoci pátého návodu. A když už jsme u stavebních instrukcí, i ty se oproti standardu liší. Pozadí stránek není bílé, šedé, ani černé, jak jsme zvyklí, nýbrž nazelenalé a s hvězdičkami.

Nedá se říct, že by stavba byla nějakým úchvatným zážitkem. Vlastně jde opravdu jen o fasády a místo pro jednotlivé šuplíky vzadu. Středobodem procesu je zdobení perníčků tvořících přední stranu chaloupek. K tomu je v balení vyhrazeno velké množství prťavých tiles 1×1 známých ze série DOTS. Kulatých, zaoblených z jedné strany i hranatých. Autoři designu si pro stavitele připravili u všech domečků rovnou 3 hotové designy, ale představivosti se meze neklamou a výsledný vzhled je zcela na vás. Abych si ušetřil rozhodování, který ze vzhledů zvolím, rozhodl jsem se postavit vždy ten první. Překvapivě není výsledek shodný s tím, který vidíme na krabici. U všech chaloupek si postavíme i nějaké to okno navíc, takže si lze se zdobením opravdu vyhrát. Samozřejmě přebývá i solidní množství dekoračních dílků.

Jak už jsem zmínil, samotnou strukturu budov tvoří jen mřížka, do které se zasouvají zásuvky s mikro modely. Stavebnice obsahuje 23 naprosto totožných šuplíků, pouze ten štědrodenní se liší svou dvojnásobnou velikostí. Každý z nich má na čelní straně nalepeno své pořadové číslo. Samolepek je poměrně hodně. Kromě 24 okének je jich ještě 8 na dveřích do chaloupek.

Nebudu vás déle napínat, jdeme na otevírání okének adventního kalendáře. Mikro modely v nich obsažené odkazují na historii značky a některé ikonické stavebnice z dávné minulosti i nedávné přítomnosti. Nebudu je vyjmenovávat všechny, ostatně prohlédnout si je můžete níže (záměrně ne ve velkém detailu), ale některé bych rád vypíchnul. Obecně se dá říci, že mě více zaujaly stavbičky připomínající první desetiletí firmy. Zmínit musím dům zakladatele Ole Kirk Kristiansena, první lis na plastové díly, ikonický žlutý hrad, nebo traktor Ferguson. K zahození ale není ani mikro verze setu Zahrady v Ninjago City nebo samotného LEGO House v Billundu. Hádání, co vlastně stavím, je dalším zpestřením celého stavebního procesu. Jen se člověk nesmí omylem podívat na další stranu manuálu s fotografií předlohy. Kromě malých modelů se v šuplíku sem tam objeví i minifigurka. Jsou celkem 4 a já mohu upřímně říct, že bych místo nich raději viděl další stavbičku, ale to je opět otázka preferencí a vlastně asi jediná věc na celém setu, která mi úplně nevyhovuje.

Závěr

Stavebnice 4002023 Perníková chaloupka je krásnou projížďkou nostalgií a postupné odhalování jednotlivých dárečků úplně zastínilo nevýraznou první část stavebního zážitku. Je ale docela možné, že někteří ze šťastných stavitelů, budou mít pocity úplně opačné. Stavebnice nabízí pro každého něco, ale hlavně dokáže navodit tu správnou vánoční atmosféru. Věřím, že nebudu sám, kdo ji bude každé Vánoce s očekáváním vyndávat z krabice a u společného stavění tvořit nové rodinné vzpomínky. 

Je pro mě poněkud zvláštní recenzovat set, který se dostane jen k omezenému počtu stavitelů, ale na druhou stranu jsem rád, že mohu ukázat, jak se LEGO stará a zajímá o své zaměstnance a partnery. Pokud po letošním vánočním setu toužíte, poohlédněte se ve facebookových skupinách a bazarech. Zaměstnanci kladenské továrny už je v hojném množství prodávají.

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama