Papoušci Ara: Raději přelétnout jinam | Matyho kostky

Papoušci Ara: Raději přelétnout jinam

Informace o stavebnici 31211 Kolekce zvířat – Papoušci ara kolovaly internetem už nějakou dobu, ale teprve když jsem ji dostal do rukou, jsem plně pochopil, o jaký koncept jde. Podle původních úniků se totiž předpokládalo, že nový set řady Art bude svým provedením příbuzný s 31209 Úžasný Spider-Man. Realita je však někde jinde a my si dnes ukážeme, jak to celé dopadlo. 

Úvod

Řada LEGO Art je tu s námi od roku 2020, to není, v kontextu celé historie značky, úplně dlouho. Za tu dobu však výrobce vyzkoušel hned několik různých konceptů, jak pomocí kostek ztvárnit umění. Všechno začalo mozaikami z drobných 1×1 kulatých tiles, ale později návrháři v Billundu upustili uzdu své fantazii a ukázali, že to jde i jinak. Doposud nejbláznivějším zástupcem téhle série je za mě 31210 Moderní umění, které jsem recenzoval docela nedávno. Pro mě osobně je tato produktová řada skvělá. Rád se obklopuji kostkami, ale ne všechny sety se úplně hodí k vystavení třeba v obývacím pokoji. Díky LEGO Art můžu stavebnice propašovat do celého bytu, aniž by to působilo nepatřičně. 

Set Kolekce zvířat – Papoušci ara se skládá z 644 kostek. Výrobce je uložil do krabice o rozměrech 38 x 26 x 7 centimetrů. V mých recenzích design obalů obvykle chválím. Jejich autoři se velmi snaží, aby produkt na regálech vynikl a zaujal zákazníky. Tentokrát tomu tak nebude, protože finální produkt na přední straně krabice vypadá hůř než ve skutečnosti. Situaci naopak trochu zachraňuje strana zadní, na které jsou 3 fotografie z reálného prostředí. Díly jsou rozdělené do 8 plastových pytlíků. Spolu s nimi už jsou v balení jen dva manuály, každý pro jednoho opeřence. LEGO přímo vybízí k tomu, aby byl tento set stavěn ve dvojici jako týmový projekt. 

Stavba

Pokud jste ale sólo stavitel jako já, začnete nejspíš žlutým papouškem. Než tak učiníte, můžete si pročíst několik úvodních stran o kreativitě, papoušcích druhu Ara, kteří stáli předlohou této stavebnice, nebo třeba o řadě Art.  

Ukázka z úvodních stran manuálu.

Oba ptáci mají mnoho společného. Jejich těla jsou stavěna na straně a jsou hluboká 3 study – tedy 3 vrstvy kostek. Ani několik stavebních vrstev nezabránilo tomu, aby tvorové nepůsobili velice ploše. Tomuto efektu nepomáhají ani pouhé dvě barvy peří. Žlutý papoušek je zachycen při sezení na větvičce, což je vlastně asi ta vůbec nejzajímavější část stavebnice. Obzvlášť se mi líbí nápadité květy a lehounce namodralé listí. Odstín s názvem „light aqua“ byl na listy použit úplně poprvé. Tato barva je docela neobvyklá a k barevným ptákům dobře sedí. 

U růžového papouška si autoři vyhrál trochu více. Jeho křídla s rozpětím 55 centimetrů působí monumentálně. A to je vlastně vše. Opět platí, že tělo samotné má hloubku 3 studů, ale v tomto případě je tu navíc ještě jedna vrstva technic dílků zpevňujících křídla. Upevňující struktura drží také ocasní pera. Návrháři stavebnice se pokusili růžového Aru zachytit v letové pozici. Tento záměr chválím, ale bohužel nemohu říct, že provedení považuji za podařené. Možná je za tím absence představivosti v mé hlavě, ale na několik prvních pohledů (a vlastně pořád) mi tělo opeřence přišlo tak nějak divně zdeformované. Situaci nezachrání ani (ne)originalita stavebních technik. Peří na křídlech je tvořeno vždy několika totožnými strukturami, a proto jsem se u stavby trošku nudil. 

Ptáky lze díky specializovanému dílku na zadní straně zavěsit na zeď. U žlutého Ary bude stačit jeden hřebík, u růžového budete muset zatlouct dva a nebo dobře balancovat.

Závěr

Nemá cenu tady opakovat všechny výtky obsažené v předchozím textu. Asi už je vám jasné, že nejsem zrovna fanoušek téhle novinky. Myslím, že prvotní nápad byl dobrý – přinést milovníkům přírody její kousek až domů. LEGO kvůli tomu dokonce vymyslelo ještě speciální podtéma řady Art s názvem Kolekce zvířat (v originále Fauna Collection). Kdybych byl strategickým manažerem společnosti, zvolil bych jinou cestu. Kolekci zvířat bych postavil na úroveň té botanické a papoušky bych v sérii Art přetvořil na opravdové umělecké dílo s divokými barvami a tvary. Jenže já manažerem nejsem, a tak mohu jen chytře radit. Stavebnici 31211 Kolekce zvířat – Papoušci ara bych k s klidem doporučil možná jen opravdu zapáleným chovatelům ptactva. 

31211
Kolekce zvířat – Papoušci Ara
💰  Doporučená cena: 1 219 Kč
🧱  644 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 1. 2022
🔗  LEGO

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama