Land Rover Classic Defender: Ve stínu staršího bratra | Matyho kostky

Land Rover Classic Defender: Ve stínu staršího bratra

Ve stínu svého staršího a většího sourozence 10317 Land Rover Classic Defender 90 se schovává velmi povedený setík, který do vínku dostal podobný název 40650 Land Rover Classic Defender. I já se musím přiznat, že jsem na něj, pod dojmem plnotučného Defíku, tak trochu zapomněl. Byla by však škoda se mu nevěnovat, takže vyrážíme!

Pokud je vaše paměť tak slabá jako ta moje, raději připomenu, že obě stavebnice Defenderu LEGO vydalo u příležitosti 75. výročí založení značky. Není se čemu divit, že tyto dva sety vedle sebe vypadají opravdu skvěle a já se jimi na poličce denně kochám.

I přesto, že 40650 a 10317 dělí cenový rozdíl několika tisíc korun a hlavně 2 186 kostek, rozhodně nelze říct, že by menší model nestál za to. Vlastně je to zcela naopak. Autorům Adamovi Grabowskému a Leonardovi Bahrovi se podařilo ze 150 kostek vytvořit automobil, který si s jiným určitě nespletete. Jasně, základní hranaté tvary Land Roveru není úplně těžké v LEGO podobě zachytit, ale přesto musím jejich práci ocenit.

Nejvíce se zapotili zajisté v přední části auta, zejména na kapotě. Ta má z nějakého důvodu o jeden „schod“ navíc než reálná předloha. Návrháři si maličko usnadnili práci použitím potisku a samolepek na masce vozu. V tomto měřítku si však nedovedu představit lepší způsob, jak ji vytvořit. Zvláště potisk v okolí světlometů dodává tolik potřebné detaily. Mřížku chladiče s logem automobilky tvoří samolepka. Jinou už v balení nenajdete.

Moc šikovně si v Dánsku poradili s bočními okny vzadu. Stačilo pár kostek a díky stavbě „bokem“ vypadá výsledek skvěle. Zadní okno bohužel zcela chybí, stejně jako okna řidiče a spolujezdce. Vnitřek Defíku příliš detailů nenabídne. Místo řidiče poskytne pouze volant umístěný uprostřed. Vzadu je pak jen lavice nezvykle umístěná po směru jízdy. V realitě jsou v klasických Defenderech většinou dvě a po stranách vozu.

Hotový model měří přes 12 cm na délku, 7 cm na výšku a 6 cm na šířku.

Střechu automobilu, doplněnou o zahrádku, lze zcela odebrat, čímž se zlepší přístup do interiéru. Tam lze umístit přibalenou minifigurku řidičky. Jde o ženskou postavu v tílku s motivem ananasů, zrzavými vlasy a zářivě zelenými brýlemi. Figurka má dva obličeje, které se však příliš neliší. Rozdíl je jen v šířce úsměvu.

Dánskému výrobci se podařilo vytvořit skvělý produkt. Zamilují si ho jak majitelé velkého modelu, tak stavitelé, kteří si drahou stavebnici nemohou dovolit, či na ni nemají místo, a přesto chtějí do sbírky přidat vlastní Defender.

40650
Land Rover Classic Defender
💰  Doporučená cena: 379 Kč
🧱  150 kostek
🗓️  V prodeji od 1. 6. 2023

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Kuba
Kuba
před 1 měsícem

Vypouklá kapota je i na Defenderu model Puma

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama