Set 31149 Květiny v konvi je dalším z letošní řady modelů reprezentujících předměty každodenní potřeby. Stavebnice je pravděpodobně cílena na holky a osobně jsem od ní očekával něco trochu jiného – větší důraz na konvičku menší na kytky. A motýle mě ani ve snu nenapadly. V reálu to je bohužel přesně naopak. Krabice je stejně velká jako u brusle (set 31148), cena je též totožná, jen konvička má o čtvrtinu více kostek při zhruba stejné velikosti postaveného modelu.
Po otevření krabice na mě vypadly tři očíslované papírové sáčky s kostkami a tři návody, jeden pro každý model. Sáčky s čísly 1 a 3 měly uvnitř menší plastové pytlíky, jen sáček 2 obsahoval malý papírový pytlík s menšími kostkami. Stejně jako u brusle je tedy vidět jasný přechod k papírovým pytlíkům, ale ani zde není ještě stoprocentní.
Stavba konvičky začíná odspodu postupným přidáváním vrstev kostek s čudlíky do stran a vyplňováním vnitřku konvičky díly pravděpodobně nutnými pro dva alternativní modely. Legrační je zejména pohřbívání čtveřice očí pro papoušky.
Po použití všech kostek z prvního sáčku máme postavené dno, přední stranu konve s otvorem pro vložení zalévací hubice a výplň konve.
Druhý sáček obsahuje dílky na stavbu zbývajících stran konve, držadla a zalévací hubice s kropítkem.
Dílky třetího pytlíku jsou tak výhradně použity na stavbu kytiček a motýlků. Je jich tu celkem 6 – tři různobarevné kytičky, každá s osmi lístky, a tři různobarevní motýlci „vznášející se“ na průhledných zahnutých tyčkách. Tato část stavby mi přišla nejméně zábavná, protože jak stavba květů, tak motýlů je plná opakování a rozdíl je vždy jen v barvě kostek. Na následujícím obrázku vidíme hotový model společně s dílky navíc, které vám zbudou po dokončení stavby.
Výsledný model je pěkně barevný, jen květiny s motýlky trochu zastiňují vlastní konvičku. Konvička jako taková se příliš nepovedla a zasloužila by si určitě oblejší tvar a možná i jinou barvu. Nevím proč, ale když si začnu představovat konev, vybaví se mi ta stříbřitá barva pozinkovaného plechu. Model je celkem malý nicméně poměrně těžký a pevný. Ucho konvičky je dostatečně pevné na to, abyste za něj mohli bez obav přenášet konvičku z místa na místo. Z detailů se mi nejvíce líbí kropítko zakončené bílým kladkovým kolem se šesti dírami.
Druhým modelem je páreček papoušků. Jejich stavba je rozdělená do tří částí – v první se staví podstavec se dvěma květinami. Je to taková neforemná hromádka různobarevných kostek stavěná do všech stran, ze které vepředu vyčnívají dva květy. Obzvlášť zezadu nevypadá nic moc.
Po dokončení podstavce postavíme dva papoušky a máme hotovo. Ač se zdají být na první pohled stejní, jsou mezi nimi drobné rozdíly především u křídel a nohou. Oba papoušci jsou dobře vyvážení, takže dokážou normálně stát i mimo podstaveček.
Posledním modelem je holinka s květinami. Stavba je celkem přímočará. Začínáme podrážkou boty, pokračujeme špičkou a po sestavení „věže“ nad patou vypadá model tak, jak ukazuje následující fotka. Pata a kotník holinky jsou stejně jako u konvičky plné a z této výplně čouhají do stran čudlíky pro připevnění bočních panelů.
Poté stavíme nárt, který sice nevytváří úplně plynulý přechod od špičky ke kotníkům, ale v tomto měřítku je to akceptovatelné, zvláště zvážíme-li, že se jedná o alternativní model. Stavba je zakončena přidáním lístečků a tří květin. Květiny jsou až na barvy totožné, ale repetice tu není tolik jako u konvičky.
Jak jste asi už pochopili z mého tónu, modely se mi příliš nezalíbily. A jak jsou na tom kostky? Je jich tu více než 400, ale valná většina z nich mám velikost maximálně 1×2 čudlíky a opravdu velkých je pomálu. Je tu velké množství zaoblených kostek 1×2 a 2×2, různé destičky bez čudlíků a pak už od každého typu něco, samozřejmě s výjimkou kol. Ze zajímavých dílů zmíním snad jen zahnuté průhledné tyčky, na kterých jsou zavěšení motýli u hlavního modelu. Dominující barva je žlutá, kupodivu tu je i dost černých kostek a potom hromada dalších barev zastoupená vždy pár dílky.
Tentokrát jsem si vzal inspiraci z jednoho z oficiálních modelů – papoušků. Řekl jsem si, že zkusím postavit místo dvou ptáčků jednoho většího a něčím ho ozvláštnit. Vzpomněl jsem si na jednu hračku z dětství – ptáčka balancujícího na zobáku a zkusil ho postavit z Lega. Základní princip, umístění těžiště do zobáku, jsem si pamatoval, ale zbytek byla otázka pokusů a omylů. Postupně jsem zjistil, že kromě perfektní symetrie modelu je důležitý i výškový rozdíl mezi koncem zobáku a polohou těžiště, tj. křídla s „protizávažím“ musí být dostatečně nízko.
Hotový model jsem ještě doplnil podstavečkem s trochou zeleně, kolem kterého se může ptáček volně otáčet. Nejedná se zdaleka o můj nejlepší alternativní model, ale jako demonstrace fyzikálního principu poslouží výborně. Návod bude brzy k dispozici na webu www.buildinst.cz
buildinst
Web buildinst (z anglického BUILDing INSTructions = návody ke stavbě) má moto „Sdílíme radost ze stavění“, které mluví za vše. Najdete tu stovky návodů ke stavbě modelů z Lega. Valná většina z nich jsou tzv. alternativní modely, což znamená modely postavené z dílků jedné stavebnice LEGO. K jejich stavbě tedy nemusíte složitě shánět kostky, stačí si jen koupit danou stavebnici a můžete začít stavět.
Když si to všechno sečtu a podtrhnu, tak set 31149 byl pro mě zklamáním. Z velké krabice s více než 400 dílky postavíte malinkou konvičku, která rozhodně nevypadá na model postavený z tolika kostek. Konvička je navíc dost neforemná a model holinky je to samé „v bledě modrém“ jen toho opakování při stavbě kytek je méně. Poslední model s papoušky zase probouzí otázku, zda designéři opravdu nebyli schopni postavit jednoho velkého a propracovanějšího opeřence? Na díly bych vám tento set doporučil jen, pokud sháníte větší množství žlutých kostek, jinak se raději poohlédněte po jiné stavebnici.
Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿
Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Tomáš Vít
Nadšený stavitel alternativních modelů z Lega známý pod přezdívkou Tomik. Povoláním je stavební inženýr a mezi jeho další koníčky patří cestování, sport, dobré jídlo a deskové hry.