Kamera na počest Walta Disneyho: Vzpomínky a radost ze stavby | Matyho kostky

Kamera na počest Walta Disneyho: Vzpomínky a radost ze stavby

Když Walter Disney s bratrem Royem v roce 1923 společně zakládali společnost Disney Brothers Studio, LEGO ještě vůbec neexistovalo. První dřevěné hračky začaly v Billundu vznikat až o 9 let později. Historie obou značek se však propojila roku 1999, kdy LEGO vydalo vůbec první sety s licencí Disney. Šlo o sety s hlavním hrdinou Medvídkem v řadě Duplo. Mickey Mouse se dočkal vlastních stavebnic o rok později. Společný vývoj hraček trvá dodnes, a tak si dánský výrobce nemohl nechat ujít příležitost vytvořit něco speciálního u příležitosti letošních oslav 100 let od založení The Walt Disney Company. Vznikl tak, kromě mnoha jiných, unikátní set 43230 Kamera na počet Walta Disneyho, na který se dnes blíže podíváme. 

Úvod

Na sklonku mého temného období, v době znovuobjevování lásky k LEGO stavebnicím, jsem měl doma docela slušnou sbírku historických fotoaparátů z Československa, Německa i Sovětského svazu. Některé z nich stále zdobí náš byt. Technické zpracování a povedený design je něco, nad čím se dokážu kochat celé hodiny. Když se naskytla příležitost otestovat model založený na staré kameře, a navíc z LEGO kostek, neváhal jsem ani vteřinu.  

Výroční stavebnici dostanete v krabici o nezvyklém, téměř čtvercovém, půdorysu o rozměrech 37,5 cm x 35 cm. Na výšku měří 7 cm. Přední stranu obalu zdobí fotografie výsledného modelu a na té zadní najdeme přehledné snímky některých funkčních prvků. Oba boky tematicky spojují pohádkové třpytky a logo „Disney 100“. I přes poměrně jednoduchý design mě krabice vyloženě nadchla. Uvnitř se nachází 6 očíslovaných sáčků s celkem 811 kostkami, návod v obálce z tvrdého papíru a papírová krabička obsahující filmový pás. 

Stavba

Procesem stavby provází přehledný návod, ve kterém jsem neobjevil žádnou chybičku ani zádrhel. Než se pustíte do rozbalování prvních pytlíků s dílky, úvodní strany vás zasvětí do světa Disney, historie značky a nejznámějších pohádek. Nechybí ani pár slov samotného autora stavebnice. 

Nejprve se pod vašima rukama zhmotní sekundární model tzv. multiplánové kamery umístěný na podstavci ve tvaru filmové klapky. Tato technika funguje tak, že se na skleněné desky nakreslí různé vrstvy pozadí a ty se rozmístí v určitých vzdálenostech za sebe. Ve výsledku je tím vytvořen prostorový dojem obrazu. Motiv, který výrobce zvolil pochází z filmu Starý mlýn. Průhledné potisknuté destičky LEGO bohužel přihodilo k ostatním dílkům, což si přímo říká o problém. V mém případě se na jedné z nich kousek barvy odloupl, ale naštěstí je zakryt další vrstvou obrazu.  

Celá stavbička poslouží zároveň jako místo, kam umístit 3 minifigurky (Walt Disney, Mickey Mouse a Minnie Mouse) a 2 postavičky (Bambi a Dumbo). Legendární tvůrce a podnikatel je oblečen v šedém obleku. Jeho doplňky tvoří pero a skica Mickeyho. Myšky svým ošacením v šedé barvě odkazují na první černobílé příběhy. Bambiho a Dumba bych s klidem vynechal, ale jejich přítomnost samozřejmě potěší. 

V dalších krocích začíná vznikat kamera se stativem. Asi nepřekvapí, že jádro stojanu tvoří převážně Technic díly. Díky nim je model opravdu pevný a nehrozí jeho nepředvídaný rozpad. LEGO se rozhodlo ve stavitelích budovat napětí, stejně jako to dělá Disney v jeho pohádkových příbězích. Samotná kamera přijde na řadu úplně poslední, nejdřív je třeba připravit stativ. I když jsou všechny tři nohy totožné, jejich stavba ve mně nezanechala dojem opakování a svižně odsýpala.  

Samotné tělo kamery není, na rozdíl od hlavy stativu, nijak zvlášť zajímavé, co se stavebních technik týká. Tento drobný nedostatek bohatě vynahrazují chytré detaily. Velice mile mě překvapilo tajemství ukryté v těle přístroje. Uvnitř se nachází miniatura kreslířského stolu Walta Disneyho doplněná o lampičku a křeslo. Návrhář setu Wes Talbott si dal tu práci a připravil pro nás i některé funkční prvky opravdových kamer. Před čočky, které lze otočením vybírat, umístil posuvný matte box. Osobně mě nejvíce zaujala klička na straně kamery. Tou lze samozřejmě otáčet, což v kombinaci s chytrým mechanismem uvnitř vytvoří cvakavý zvuk imitující opravdový chod kamery.  

Třešničkou na dortu je filmový pásek z odolného plastu ovinutý kolem modelu. Na něm jsou zachyceny momenty z 20 různých kultovních snímků filmového studia Disney. Úplným vrcholem kreativity je pak číslice 100 chytře skrytá v cívkách na film. Velmi oceňuji její přítomnost a zároveň nerušivý charakter. V každém případě ji lze jednoduše odebrat, kdyby někomu její přítomnost nevyhovovala. 

Postavená kamera měří přes 37 cm na výšku, 21 cm na šířku a 19 cm do hloubky

Závěr

Kamera na počest Walta Disneyho je skutečně kouzelný set. Je dobře, že se LEGO rozhodlo přiřknout ho primárně dospělým stavitelům, protože pro děti vskutku vhodný není. Jedná se o jeden z těch modelů určených vyloženě jen na výstavku. Model je přesto pevný a nehrozí, že by z něj něco odpadlo. Rozhodnutí nechat stavbu statickou má však i své nevýhody. Chybí například možnost kameru na stativu otáčet, nebo naklánět, což by set posunulo ještě na vyšší úroveň.  

Líbí se mi, že se návrhář při tvorbě této stavebnice nenechal strhnout Disney vlnou a nezaplevelil ji přehnanými odkazy na postavičky apod. Po rychlém odstrojení tak může kamera sloužit jako krásná dekorace třeba ve fotoateliéru a nikdo nemusí poznat, že vznikla u příležitosti oslav 100 let Disney. 

Obvykle se mi na všech stavebnicích podaří najít alespoň nějakou drobnost, kterou bych mohl vypíchnout v negativním slova smyslu. V tomto případě jsem však v jejím hledání bezradný. Balení je jednoduché, ale graficky hezky ztvárněné, návod je srozumitelný, stavba jde hezky od ruky a výsledkem je pěkný model kamery s funkčními prvky a jako bonus nenápadné připomínky bohaté historie značky Disney. Co víc si přát. 

Set 43230 Kamera na počet Walta Disneyho obsahuje 811 dílků a bude v prodeji od 1. září 2023 za doporučenou cenu 2 499 Kč. 

Stavebnici na recenzi nám poskytla LEGO Group, veškeré názory jsou však naše vlastní. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

🗄 Moje sbírka

199

setů

47 872

kostek

299

minifigurek

Reklama