Zavolejte Maria, Bowser je tu! | Matyho kostky

Zavolejte Maria, Bowser je tu!

LEGO sety s licencí Super Mario vycházejí pravidelně od roku 2020 a není jich málo. Do dnešního dne bylo uvedeno přes 120 různých stavebnic, ale v drtivé většině se jedná pouze o malé doplňky k větším setům. I přes toto úctyhodné množství, celá série doposud obsahovala pouze dva modely určené primárně pro dospělé stavitele, a to konkrétně 71374 Nintendo Entertainment System z roku 2020 a 71395 Akční kostka s otazníkem, který přišel na trh v loňském roce. Pro letošek LEGO připravilo set i pro fanoušky záporáka ze světa Super Mario – 71411 Všemocný Bowser.

Bowser, nebo také Král Koopů, se jako záporná postava poprvé postavil Mariovi v roce 1985 ve hře Super Mario Bros a od té doby neúnavně unáší princeznu Peach, kterou musí hlavní kladný hrdina do roztrhání těla zachraňovat. Ve své LEGO podobě byl ztvárněn z 2 807 kostek na měří 32 cm na výšku, 41 cm na šířku a 28 cm do hloubky (rozměry včetně podstavce). Model není určen pouze na poličku, návrhářům se totiž podařilo vymyslet i způsob jeho zapojení do celého systému dalších Super Mario setů. Po připojení ke startovacím setům, které se prodávají samostatně (Mario, Luigi), můžete využít tzv. akční kostku a přehrát si finální bitvu i ve skutečném světě.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

I bez propojení s dalšími stavebnicemi se však jedná o velmi propracovaný model s realistickými prvky. Díky několika pohyblivým částem lze model nastavit do mnoha póz. Hýbat lze s nohami, pažemi, dlaněmi, včetně prstů, a ocasem. Ukrytou specialitou je potom možnost pomocí tlačítek skrytých v krunýři ovládat otáčení hlavy a otevírání úst, ze kterých Bowser může vrhat ohnivé koule. Designér tohoto setu Carl Merriam se při navrhování nechal inspirovat loutkami a jejich mechanismem pohybu. Třešničkou na dortu je pak způsob, jakým reagují nohy v případě, že model zvednete z podložky. Při nadzvednutí Bowsera se dají nohy k sobě, stejně jako při výskoku ve hře Super Mario Bros a dalších.

Za svůj život jsem si k Mariovi a jeho světu výraznější cestu nenašel, to však nemění nic na faktu, že tento set se opravdu povedl a uměl bych si ho představit ve své sbírce, už jen díky mechanismům, které mu umožňují pohyb. Jediné, co bych mohl novince vytknout, je vyšší cena. Více by jí slušela cenovka o 1 000 Kč nižší a to i v porovnání s předchozími Super Mario sety pro dospělé.

Set 71411 Všemocný Bowser obsahuje 2 807 dílků a bude v prodeji od 1. října 2022 za doporučenou cenu 6 299 Kč.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama