Vaše peněženka za tenhle romantický výlet děkovat rozhodně nebude. Levněji vyjde i letenka do Paříže | Matyho kostky

Vaše peněženka za tenhle romantický výlet děkovat rozhodně nebude. Levněji vyjde i letenka do Paříže

LEGO dnes představilo svou dosud nejvyšší stavebnici v historii a druhý největší set, co se počtu kostek týká. Jedná se o model vyhlídkové věže dle návrhu Gustava Eiffela, který výrobce zařadil do série LEGO Icons. Novinka dostala číslo 10307 a všeříkající název Eiffelova věž. Skutečná věž se samozřejmě nachází v Paříži, kde byla postavena v letech 1887 až 1889 jako největší atrakce Světové výstavy. Původně měla být po výstavě demontována, ale k tomu naštěstí nikdy nedošlo.

Není to poprvé, co LEGO pomocí svých kostek ztvárňuje ikonu Paříže. Již v roce 2007 vstoupil do obchodů set 10181, který je dnes velmi ceněným sběratelským kouskem. O 7 let později přibyla tzv. Eiffelovka do řady Architecture díky stavebnici 21019. Ani v jednom případě však výslední model ani zdaleka nedosahoval velikosti dnešní novinky. Už vás nebudu dále napínat a rovnou ony neuvěřitelné rozměry prozradím: podstavu tvoří čtverec o straně 57 centimetrů, na výšku věž měří 149 centimetrů. Celý model se skládá z 10 001 kostek, čím se řadí na druhé místo v počtu kostek za set 31201 Mapa světa.

LEGO Eiffelova věž byla navržena tak, aby vaše zkušenost při její stavbě odpovídala reálnému procesu výstavby. Všechny čtyři strany věže jsou do detailu vyvedeny, takže je jedno, z jaké strany si ji vystavíte. Najdete na ní všechny oblouky, zábradlí, vzpěry a další stavební prvky. Nechybí ani vyhlídkové plošiny, výtahy, kancelář samotného architekta v honí části věže a ani francouzská vlajka na samotném vrcholu. Pěkným bonusem je parčík s lavičkami, keříky a lampami, nacházející se ve stínu věže. LEGO se tímto setem velmi přiblížilo segmentu plastikových modelů, protože počet detailů je ohromující. A stejně ohromující je i cena 16 499 Kč. Osobně jsem ji ale očekával ještě o 1-2 000 Kč vyšší.

Stavebnice 10307 Eiffelova věž obsahuje 10 001 kostek a bude v prodeji od 25. listopadu 2022 za doporučenou cenu 16 499 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Více o autorech blogu i o tom, kdo je Maty, zjistíš zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

6 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Legac
Legac
před 1 rokem

Architektura není moje srdcovka, ale všeobecně to Lego začíná docela lézt do peněz 😀

1
Pavel
Maty Crew
Pavel
před 1 rokem
Odpověď pro  Legac

Souhlasím, ačkoli úplně nejsem fanoušek těchto obřích setů (třeba Titanic mě nechává naprosto chladným), tak tenhle se moc povedl a za mě největší překvapení letošního roku ?

Marek
Marek
před 1 rokem
Odpověď pro  Legac

Dobrý den pánové,
komentáře nepíšu, ale teď už mi to nedá. Věž je nádherná, ale kam Lego chce vlastně jít? Vyrábět obrovské modely za opravdu hodně peněz? Na jednu stranu proč ne, když na to někdo má. Spíš mi příjde, že středně velké finančně dostupné pěkné sady mizí a nahrazují je menší zdražené “nic moc” sady a pak tyhle obrovské krabice, které se nikam nevejdou. Opravdu když budeme chtít pěkný model, tak už jen za cca 10 tisíc?
Děkuji Vám za Váš blog.
P.S.Děda si koupil špejle a lepidlo za stovku a takovou Eiffelovku za měsíc taky vyfrknul, a kolik to bylo radosti, ale to už je z jiného soudku ?

Legac
Legac
před 1 rokem

Marek: Myslím si, že to není tak černobílé. Jsem fanda řady Technic a tam jsou věci od 200Kč za 150dílkové maličkosti, kolem 1000Kč za něco s 500-600 dílky, další meta je 2000Kč za 1000-1200 dílkové sady a pak už jsou to specialitky typu Liebherr bagr a autíčka Sian, Chiron kolem 10000Kč. Vybrat se dá, koupit všechno (pokud není člověk milionář) bohužel ne, ale tak to v životě chodí.. Dědečkovi klobouk dolů, já ze špejlí nedokáži nic velkého, ani by mne to nebavilo a také Lego se dá opakovaně skládat a rozkládat mnohokrát 🙂

1
Pavlík Legacy
Pavlík Legacy
před 1 rokem

Koukal jsem na toto lego přímo na www.lego.com/cs-cz/product/eiffel-tower-10307 a musím říct, že super, ale ta cena 🙁

1

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama