Starfighter X-wing přilétá již ve třetí UCS verzi | Matyho kostky

Starfighter X-wing přilétá již ve třetí UCS verzi

LEGO dnes světu ukázalo již třetí verzi X-Wingu označeného přívlastkem UCS (Ultimate Collector Series; sběratelská série). Jedná se tak o 38. set z této série za její déle než 20letou historii. Novinka 75355 Stíhačka X-wing navazuje na dva své podobně pojmenované předky z let 2000 (7191 X-wing Fighter), respektive 2013 (10240 Red Five X-wing Starfighter). Celkově se však tato ikonická vesmírná stíhačka v různých velikostech a provedeních objevila už v 34 různých stavebnicích.

Možná jsem na LEGO a jeho Star Wars sety v poslední době moc přísný, ale tentokrát musím začít kritikou. I z prvních komentářů a ohlasů na jiných webech zaznívají na nové provedení X-wingu při nejlepším rozpačité názory, spíše zklamání. Když jsem zahlédl první oficiální fotografie stíhačky, jen jsem si povzdychl a opět zamumlal něco ve stylu „X-wing po milionté, ok“, potom jsem si ale uvědomil, že tohle není jen obyčejný set, tohle je UCS! To nejlepší, co by mělo z dílny billundských návrhářů stavebnic vyjít. Hned potom se pomyslný domeček z karet v mé mysli zhroutil a já jen nechápavě zíral na jednotlivé detaily jedné z nejznámějších lodí ze světa Star Wars.

Study! Study kam se podíváš. Ať se dívám, jak se dívám, na filmové předloze žádné výstupky na karoserii X-wingu nevidím. Jasně, bavíme se tady o stavebnici z kostek a ne plastikovém, nebo kovovém modelu, ale stejně mám dojem, že některé povrchy by bylo možné vyžehlit. A třeba vnitřní plochy křídel si o hladký povrch přímo říkají. No a pak je tu ještě jeden problém. Proč zase X-wing? Nemohu si to odpustit, prostě bych raději viděl nějaké neokoukané lodě z tak bohaté nabídky Star Wars. Teď už ale pojďme k faktům.

Nový UCS X-wing se skládá z 1 949 kostek a po sestavení má rozměry přes 27 cm na výšku, 55 cm na šířku a 44 cm do hloubky. To jsou úctyhodné parametry. Na modelu stíhačky rebelů nechybí nic, na co jsme v jejím případě zvyklí – otevíratelný kokpit, do kterého se vejde minifigurka, místo pro droida a samozřejmě systém rozevírání křídel do tvaru X, který dal celému stroji jméno. Mechanismus se ovládá otočným spínačem. 

Všechny sběratele figurek jistě potěší, že se LEGO rozhodlo pro tuto sadu vytvořit zbrusu nový potisk pro pilota Luka Skywalkera. Toho při dobrodružstvích po celé galaxii doprovází roztomilý R2-D2. V balení najdete i kostky pro sestavení stojánku s plaketou, takže lze celý model vystavit i v letovém módu. Podvozek jsem na žádné z produktových fotografií nenašel. Stejně tak jsem nenašel nic, co by novinku výrazněji odlišovalo od předchozích verzí. Bohužel.

Set 75355 Stíhačka X-wing obsahuje 1 949 kostek a bude v prodeji od 1. května 2023 za doporučenou cenu 6 099 Kč.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama