Sen českého chataře z rukou italského stavitele | Matyho kostky

Sen českého chataře z rukou italského stavitele

LEGO dnes představilo již 46. zástupce oblíbené série Ideas. Je jím set 21338 Chata „Áčko“, který navrhl Ital Andrea Lattanzio vystupující na sociálních sítích pod přezdívkou Norton74. Jeho práce jsou vždy výjimečná umělecká díla a poměrně často je sdílíme i na našem facebookovém profilu. Před několika lety byl jeden z jeho modelů vystaven i v samotném LEGO House v dánském Billundu. Osobně bych se ani nedivil, kdyby toto nebyl poslední Andreův návrh, který se dočká oficiálního vydání pod hlavičkou LEGO.

Jak již název stavebnice napovídá, v balení na vás bude čekat chata s konstrukcí ve tvaru písmene A. Jde o dvoupatrový objekt se střechou ve velkém sklonu, která dosahuje téměř až k zemi. V přízemí se nachází obývací pokoj, pracovna a malá kuchyň, v patře je pak ložnice. Všechny prostory chaty jsou plně a detailně vybaveny. Nechybí nic zásadního pro pořádný únik od shonu všedních dní. Pro lepší přístup do interiéru lze střechu odklopit. Chata měří přes 24 cm na výšku, 21 cm na šířku a 22 cm do hloubky.

Z původního Andreova návrhu se zachovala i kánoe, kterou může využít některá ze 4 minifigurek ve fešných svetrech. V Dánsku nešetřili ani na zvířectvu, které k chataření v přírodě tak nějak patří. V krabici najdeme 2 můry, 2 motýly, 2 žáby, 2 ptáky, vydru, pavouka a veverku. K rekreační budově náleží i skalka se stromy a malý přístřešek na dřevo. Tyto části lze buď připojit k bokům chatky, nebo je spojit dohromady a umístit samostatně jako ostrůvek, na který se nelze dostat jinak než právě pomocí zmíněného plavidla.

Pokud znáte originální model, určitě jste si všimli, že se od toho finálního docela zásadně liší. Zatímco Andrea Lattanzio vytvořil chatu, která už pamatuje nějaké to desetiletí a místy do ní zatéká, po průchodu designérským oddělením v Billundu se z ní stala docela udržovaná stavba. Dokonce i stromy jako by někdo zastřihoval. Já osobně preferuji původní styl, ale ani proti výsledku nemohu být příliš kritický. Stále z něj cítím tu pohodu někde u vody daleko od všech a všeho.

Set 21338 Chata „Áčko“ obsahuje 2082 dílků a bude k dostání od 4. února 2023 za doporučenou cenu 4 599 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

2 Komentářů
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
před 1 rokem

Poslouchal jsem i váš podcast, kde rozebíráte tuhle chatu. Mám zmínku k té kánoe a řece, o které jste mluvili. Autor přiznal, že ho inspirovala knížka Payne Hollow: Life on the Fringe of Society a to je příběh o páru, který napřed žil na řece a pak si z řeky vyhlídli místo, kde postavili chatu a dožili zbylých 40+ let. Takže ta řeka a odkaz na ní tam je podle mě dost důležitý. Jinak super recenze, jen tak dál!

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama