Přilétá superstar mezi Star Wars loděmi | Matyho kostky

Přilétá superstar mezi Star Wars loděmi

Oslavy 40 let od uvedení Epizody VI – Návrat Jediho do kin jsou v plném proudu. Poslední díl úvodní trilogie Star Wars a vůbec celý smyšlený vesmír, ve kterém se příběhy odehrávají, mají po celém světě ohromné množství fanoušků. LEGO si je tohoto faktu dobře vědomo, a proto včera odhalilo novinku ve svém portfoliu – set s názvem 75356 Hvězdný superdestruktor Executor. Ve Star Wars světě patří tato třída lodí k těm vůbec největším a nejsilnějším, co se týká palebné síly.

Kdo očekával stavebnici ve stylu sběratelského (USC) modelu 75252 Imperiální hvězdný destruktor z roku 2019, bude zklamán. Novinka ani zdaleka nedosahuje tak obřích rozměrů. Na délku měří 43 centimetrů, 18 centimetrů do šířky a na výšku 14 centimetrů. Model se skládá z 630 kostek. Reálná předloha má na délku 19 kilometrů a nabízí místo pro téměř třísettisícovou posádku a také tisíc kusů menších lodí a dalších zbraňových systémů, včetně TIE fighterů, AT-AT a AT-ST.

Při prvním pohledu na nový set jsem se nemohl ubránit dojmu, že si ji LEGO mohlo odpustit. Vizuálně mě vůbec nezaujala. Názor jsem nezměnil ani po druhém, třetím a čtvrtém pohledu. Naprosto chápu, že se návrháři museli držet předlohy, a to se jim samozřejmě podařilo, na druhou stranu nerozumím tomu, proč nám výrobce dokola nabízí na pohled nudné šedé lodě. Přitom je svět Star Wars tak bohatý a nápadů na nové sety bychom v něm mohli hledat celá desetiletí.

Abych nebyl jen kritický, musím ocenit plaketku odkazující právě na 40leté výročí filmu. Chytrým detailem je i přítomnost dvou superdestruktorů, které lze umístit po bocích hlavního modelu. Ty jsou vyvedeny ve správném měřítku vůči hlavní lodi a díky tomu tak vynikne její obří velikost. Celou loď Executor lze umístit na stojánek.

Set 75356 Hvězdný superdestruktor Executor obsahuje 630 dílků a bude k dostání od 1. května 2023 za doporučenou cenu 1 749 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejoblíbenější
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
MarPrud
MarPrud
před 1 rokem

Naopak, já jsem rád, že si to LEGO neodpustilo. 🙂 Na jedné straně relativně levný set v kompaktní velikosti, co se snad bude hodit k vystavení. Tohle je podle mě cesta správným směrem. UCS jsou určitě spektakulární, ale cenově také dost nedostupné a i poměrně velké. Tohle je dobrý kompromis, řekl bych.

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama