Ochraňte svou lodní flotilu s novým motorizovaným majákem | Matyho kostky

Ochraňte svou lodní flotilu s novým motorizovaným majákem

Když jsem poprvé uviděl úspěšný projekt LEGO Ideas kanadského stavitele Sandra Quattriniho s názvem „Motorizovaný maják“, nijak zvlášť mne nenadchnul. Nejsem zrovna fanoušek staveb v microscale měřítku a samotný model mi přišel málo detailní, mdlý a příliš se spoléhající pouze na funkci otáčejícího se světla. Z tohoto důvodu musím ocenit práci LEGO designérů, kteří model upravili do finální podoby. Set 21335 Motorizovaný maják díky nim výrazně prokoukl – postaven je v minifigurkovém měřítku a nechybí ani spousta detailů a textur, která výsledný model činí mnohem příjemnější na pohled. 

Původní návrh majáku od Sandra Quattriniho.

Uvnitř krabice najdete celkem 2 065 kostek a výsledný model, který z nich postavíte, měří na výšku přesně půl metru. Během stavby navíc narazíte na dva zajímavé nové díly. Tím prvním je podložka o velikosti 32×32 studů v nové barvě Dark Blue, dokážu si představit, že stavitelé vodních ploch tuto barvu velmi vřele přivítají – třeba pro imitaci hlubších moří. Druhým dílkem je Fresnelova čočka, díky které maják skutečně svítí úzkým světelným paprskem tak, jako jeho skutečná předloha. Pro mne osobně je také zajímavé využití garážových vrat pro prosklenou komoru se světlem. 

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Hlavní funkce majáku, tedy otáčení a osvětlení, je možná díky boxu na baterie (88015), osvětlovací sadě (88005) a jednomu střednímu lineárnímu motoru (45303). Celá tato pohonná sestava je (společně s truhlou s pokladem) uschována ve skále pod majákem. I přesto, že je set motorizován a osvětlen, nedokážu si vysvětlit podle mě skutečně extrémní cenovku stavebnice. Výše zmíněné elektronické díly, pokud by byly zakoupeny samostatně, mají hodnotu cca 1 600 Kč, samotnou stavbu bych přirovnal k řadě modulárních domů, kde nejnovější Butikový hotel obsahuje 3 066 dílků za 5 299 Kč. Jednoduchým sečtením těchto dvou částek se dostaneme na 6 899 Kč. Motorizovaný maják však obsahuje o 1 000 dílků méně než Butikový hotel a jeho doporučená cena je 7 899 Kč! Po setu 21314 TRON: Legacy se tak jedná o set s druhou nejvyšší cenou za jeden dílek v historii LEGO Ideas.

Set 21335 Motorizovaný maják obsahuje 2 065 kostek a bude v prodeji od 1. září 2022 za doporučenou cenu 7 899 Kč.

pavel tazbirek

Zakladatel tohoto blogu a strýc Matyho, po kterém web pojmenoval. Krom samotného stavění jej nejvíce baví objevovat historii společnosti LEGO a nové, netradiční a kreativní způsoby využití LEGO kostek. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama