Na staveniště přijíždí Liebherr LR 13000 | Matyho kostky

Na staveniště přijíždí Liebherr LR 13000

LEGO rozšiřuje svou řadu Technic o další stavební stroj. Výrobce se po dvou letech, kdy uvedlo set 42100 Bagr Liebherr R 9800, vrací ke spolupráci s největším výrobcem jeřábů a stavebních strojů na světě. Tentokrát si jako předlohu vybralo hned ten celosvětově největší pásový jeřáb. Nový set dostal jméno 42146 Pásový jeřáb Liebherr LR 13000. Původně se předpokládalo, že bude tento set představen již na začátku letošního roku, ale LEGO se jej rozhodlo z neznámých důvodů odložit.

Švýcarsko-německému výrobci se podařilo vyrobit opravdu unikátní stroj. Tato žlutá bestie dokáže zdvihnout až 3 000 tun do maximální výšky 236 metrů. Přesto lze jeřáb relativně levně přesouvat tam, kde je právě potřeba. Obří rozměry se přenesly i do LEGO světa. Výška postaveného modelu činí bez 1 centimetru rovný metr. Na délku má 110 cm a do šířky 28 cm. Vše je sestaveno ze 2 883 dílů.

O pohon jeřábu a jeho funkcí se starají 2 chytré řídící jednotky a 6 motorů. Energii dodává 12 tužkových baterií, které nejsou součástí balení. Celý stroj je pak řízen pomocí chytrého telefonu nebo tabletu a aplikace LEGO Technic CONTROL+. Mezi motorizované funkce patří jízda, otáčení, zdvih a spouštění háku a zvedání ramen. Aplikace také ukáže aktuální zatížení. Do výbavy patří i 24 dílů se závažím, které modelu přidávají 0,9 kg protiváhy.

Set 42146 Pásový jeřáb Liebherr LR 13000 obsahuje 2 883 dílů a bude v prodeji od 1. srpna 2023 za doporučenou cenu 17 499 Kč. Již nyní ho lze předobjednat.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama