LEGO Ford GT: Americký závoďák od českého návrháře | Matyho kostky

LEGO Ford GT: Americký závoďák od českého návrháře

Když jsem poprvé zaznamenal šeptandu o chystaném vozu s modrým oválem ve znaku, který by měl zapadnout do řady Technic, hned jsem zpozorněl. I přesto, že znám okřídlené „Fordem tam a vlakem zpátky“, osobně jsem fandou těchto amerických vozů a jeden dokonce řídím. Těšil jsem se na pokračovatele modelů v měřítku 1:8. Potom jsem si ale uvědomil, že jsme teprve nedávno přivítali set 42143 Ferrari Daytona SP3 a na nový velký sporťák je ještě brzy. První snímky moje obavy potvrdily a nyní už víme, že novinka s názvem 42154 2022 Ford GT je spíše nástupcem středně velkých modelů. Jedním z nich byl třeba stájový kolega 42126 Ford F-150 Raptor z loňského roku.

Po mírném zklamání přišel moment radosti. To, když vyšlo najevo, že za návrhem modelu stojí český LEGO designér Milan Reindl. Ladné křivky supersportu se mu, dle mého názoru, podařilo docela věrně ztvárnit. Malý problém mám snad jen s přechodem prostoru dveří v zadní blatník, který se mi zdá přeci jen trochu hranatější než v reálu. Jinak se ale na repliku hezký dívá ze všech stran. Tohle gétéčko je nejen pěkné na pohled, ale má i spoustu realistických technických detailů – zadní pohon s diferenciálem, funkční motor V6, nezávislé tlumiče na všech kolech, řízení přední nápravy, otevíratelné dveře a kapotu nebo funkční zadní spoiler.

Z oficiálních produktových fotografií se mi zdá, že barva vozidla je o pár odstínů tmavší než typická fordí modrá, ale na přirozeném světle možná vynikne lépe. Trochu zamrzí samolepky místo potisků. Rozměry sestaveného modelu jsou solidních 39 centimetrů do délky, 18 centimetrů na šířku a 9 centimetrů na výšku. Poměr výšky k ostatním rozměrům krásně dokládá, že se jedná o supersportovní vůz pořádně přikrčený k asfaltu pro dosažení co nejvyšší rychlosti. Opravdový vůz je schopen vyvinout rychlost až 384 km/h.

Stavebnice 42154 2022 Ford GT obsahuje 1 466 kostek a bude dostupná 1. března 2023 za doporučenou cenu 3 099 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama