Hvězdná noc – světoznámé umělecké dílo u vás doma | Matyho kostky

Hvězdná noc – světoznámé umělecké dílo u vás doma

O tom, že světy LEGO kostek a umění k sobě mají velmi blízko asi nemusíme dlouho diskutovat. Vždyť z těchto kostek již dlouhá léta vznikají nádherné sochy i další umělecká díla. Po představení nového setu z řady Ideas s názvem 21333 Vincent van Gogh – Hvězdná noc, už o tom nemůžeme pochybovat vůbec. Pokud si pod tímto jménem nedokážete nic představit, určitě vám bude vše jasné po prohlédnutí prvních fotografií.

Hvězdná noc je pravděpodobně neznámějším dílem nizozemského malíře Vincenta van Gogha (1853–1890). Autorovi posloužil jako předloha obrazu výhled z vlastního okna ve francouzské obci Sait-Rémy na Klášter svatého Pavla. Van Gogh dílo vytvořil pouhý rok před svou smrtí v roce 1889. Od roku 1935 je obraz součástí sbírek Muzea moderního umění v New Yorku. Právě tato instituce se společně s LEGO Group, a hlavně autorem designu, 25letým občanem Hong Kongu, Trumanem Chengem, podílela na finální podobě setu. Jak již bylo zmíněno, nový set je součástí série LEGO Ideas a to znamená, že návrh vzešel přímo od jednoho z fanoušků dánské stavebnice. Díky dostatečnému počtu hlasů od dalších uživatelů platformy se dočkal oficiálního ztvárnění a uvedení prodeje.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Novinka je určena hlavně pro dospělé stavitele. Postavený set má rozměry 38 x 28 x 12 centimetrů, což dle mého názoru není mnoho. Pokud by se délka blížila 50 centimetrům, byl bych spokojenější. Na druhou stranu, pokud nás LEGO v budoucnu potěší dalšími sety s podobnou tematikou, mohli bychom si doma z menších děl vytvořit na zdi pěknou galerii. Trojrozměrný obraz lze vystavit volně stojící, nebo zavěsit na zeď. Co se mi naopak velmi líbí, je zdařilá reprodukce tahů štětcem. Vytvořit z kostek křivolaké tvary mraků, budov a hvězdné oblohy, musela být  pro designéry velká výzva. Z větší dálky se může zdát, že se díváte na kopii známého díla, a ne na plastovou stavebnici. Důležitým detailem je rám obrazu, který dotváří celkový dojem a bez něj by to prostě nebylo ono. Kromě kostek na stavbu obrazu, najdete v krabici také minifigurku Vincenta van Gogha i s jeho malířským plátnem.

LEGO Group se rozhodla uspořádat k uvedení setu do prodeje soutěž. Fanoušci v ní mají za úkol postavit vlastní interpretaci Hvězdné noci. Ty nejlepší modely pak budou vystaveny v předsálí Muzea moderního umění v New Yorku. Bohužel se soutěže mohou zúčastnit pouze stavitelé ze Španělska, Velké Británie, Německa, Francie, Kanady, Mexika, a Polska.

Set 21333 Vincent van Gogh – Hvězdná noc obsahuje 2 316 kostek a v prodeji bude od 1. června 2022 za cenu 4 499 Kč.

Na závěr už tradičně recenze od exLEGO designéra Tiaga Catarina. 🙂

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama