Hrad Himedži rozšiřuje sbírku LEGO Architecture | Matyho kostky

Hrad Himedži rozšiřuje sbírku LEGO Architecture

LEGO dnes ukázalo letošní první velký set řady Architecture. Novinka představuje středověkou památku zapsanou od roku 1993 na seznamu UNESCO. Stavebnice dostala číslo a jméno 21060 Hrad Himedži. Skutečná stavba stojí ve stejnojmenném městě prefektury Hjógo v Japonsku. Její výstavba se začala plánovat již v roce 1346. Komplex, který je národním kulturním pokladem, si zahrál i v několika filmech. Mezi nimi jsou i takové hity jako Poslední samuraj, nebo bondovka Žiješ jenom dvakrát.

Reálný hradní areál je velmi rozsáhlý, LEGO se v setu zaměřilo jen na jeho horní část s typickými věžičkami. I tak model měří přes 32 cm na šířku, 27 cm do hloubky a 19 cm na výšku. Skládá se ze solidních 2 125 dílků. Stavebnice se věrně drží předlohy. Kromě ozdobných prvků si postavíte i spletitý systém nádvoří, který měl za úkol zmást potenciální útočníky. Hrad však tímto způsobem nikdy v historii napaden nebyl.

U architektonických setů nemůžeme očekávat funkční prvky. Návrháři v tomto případě připravili alespoň možnost nahlédnout do interiéru po odklopení střechy hlavní věže. Pěkným detailem je možnost vybrat si u stromků – sakur, zda budou jen zelené, nebo obsypané růžovými květy. Ke stavebnici samozřejmě náleží detailní návod, doplněný o fakta o hradu a rozhovor s hlavním designérem.

Nevím proč, ale v hlavě jsem měl zafixováno, že má základna hradu šedou barvu. Na fotografiích je ale jasně vidět barva písková, tu zvolilo i LEGO. Je jen škoda, že se nepodařilo replikovat i texturu kamenní, kterou na hradu najdete.

Stavebnice 21060 Hrad Himedži obsahuje 2 125 dílků a bude v prodeji od 1. srpna 2023 za doporučenou cenu 4 099 Kč.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama