Concorde přilétá s nadzvukovým stavebním zážitkem | Matyho kostky

Concorde přilétá s nadzvukovým stavebním zážitkem

Četné úniky nelhaly, LEGO dnes potěšilo všechny fanoušky letectví. Světu se ukázala nová stavebnice představující nadzvukovou legendu nebes, ikonický stroj známý pod jménem Concorde. Set dostal všeříkající název 10318 Concorde a zařazen byl do série Icons určené primárně pro dospělé stavitele.

Concorde byl společný britsko-francouzský projekt firem Aérospatiale a British Aircraft Corporation. Letadla byla ve službě mezi lety 1976 až 2003 právě u národních leteckých společností zmíněných zemí. Komerčně nasazeno bylo 13 strojů a jejich slavnou éru bohužel ukončila tragická nehoda ze dne 25. 7. 2000, kdy se nejstarší z letadel zřítilo krátce po startu z Paříže. Klesající zájem cestujících o nadzvukové lety definitivně vyřadil Concordy ze hry ke konci roku 2003.

Po krátkém historickém okénku pojďme na veselejší téma – novou stavebnici. Model nadzvukového letounu se skládá 2 083 kostek a jeho rozměry po sestavení činí 105 cm na délku, 43 cm na šířku a 15 cm na výšku. Budoucí majitelé si mohou model vystavit na dodávaném stojánku v pěkném retro stylu. Stejně jako reálná předloha, má i Concorde z LEGO kostek sklopný nos, funkční podvozek, pohyblivé ovládací plochy na křídlech a pohyblivá kormidla. Uvnitř kabiny nechybí místa pro cestující, a dokonce ani toalety.

Návrhářům stavebnice se krásně podařilo zachytit tvar delta křídla i elegantní křivky ikony aviatiky. Zvolená barevná kombinace nejvíce odpovídá francouzské předprodukční verzi. Vzhledem k nadšeným reakcím na sociálních sítích jsem si téměř jist, že tahle novinka bude již brzy zdobit poličku nejednoho nadšence letecké techniky.

Set 10318 Concorde obsahuje 2 083 kostek a bude v prodeji od 7. září 2023 za doporučenou cenu 5 099 Kč. Předprodej pro VIP členy bude zahájen už 4. září.

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama