Co mě nejvíce zaujalo z první vlny letních LEGO novinek? | Matyho kostky

Co mě nejvíce zaujalo z první vlny letních LEGO novinek?

Pokud patříte ke čtenářům nebo odběratelům Týdne v kostce, tak již víte, že v uplynulých dnech byly zveřejněny hned desítky nových setů. Mně se konečně povedlo je pořádně prozkoumat a také sepsat, které z nich mě nejvíce zaujaly:

LEGO City

Začnu mou nejoblíbenější sérií – letošní LEGO City mi udělalo ohromnou radost, po opravdu dlouhé době žádní policisté a hasiči! 😀 Namísto toho máme nový kolotoč, vlaky, supermarket nebo farmu. Pojďme ale popořadě:

Osobní vlak na mě působí na první pohled moc dobře, poprvé od roku 2010 totiž není kabina strojvedoucího z jednoho kusu, ale vyskládána z dílků, díky čemuž mi připomíná Creator Expert stavebnici inspirovanou TGV. Dalším plusem jsou rovněž funkční přední světla, která jsou, jak dříve bývalo zvykem, součástí setu a již není třeba je dokupovat zvlášť. Na vlaku ale vidím také negativa, kterých je za mne více než pozitiv. Předně je to limetková barva, která se mi prostě na vlaku tohoto typu nelíbí a i přesto, že bych hodně chtěl, nedokážu se přes ni přenést. Dále jsou to dveře, je sice fajn, že zde konečně máme vlak s funkčními dveřmi, použití dílku s dvoukřídlými dveřmi a jeho umístění doprostřed vozů mi však přijde minimálně jako příliš velký kompromis za to, aby měl vlak o jeden hratelný prvek navíc v podobě bezbariérovosti (která reálně podle mezery mezi nástupištěm a kolejnicemi stejně nebude funkční). Poslední černý puntík u mne má LEGO Group za další „poloviční” vlak, které nenávidím už od doby kdy jsem jako malý dostal set 4511. Tak velký set jako je vlak totiž je poměrně velkou investicí na to, abyste za své peníze získali něco, co je sice plně funkční, ale vy i tak neustále cítíte, že to není kompletní a jste tak nepřímo nuceni si pořídit stavebnici ještě jednou. LEGO však i přesto neustále pokračuje v jejich výrobě, jsem snad v tomhle názoru jediný? 😃 Budu rád když mi dáte vědět, jestli vás tohle taky štve.

Nádraží naopak asi nemám co vytknout. Moc se mi líbí „pařížská” barevná kombinace s dominantní tyrkysovou barvou, která ladí s oblečením personálu nádraží i vlaku výše, jízdenkovým automatem, lavičkami i mapou linek. Z nějakého důvodu se tyrkysová neobjevila na výše zmíněném osobním vlaku, přitom bych ji přivítal mnohem více než limetkovou. Krásným bonusem navíc je také železniční přejezd zapadající do nového silnicového systému, auto údržby i autobus, u kterého mne jen mrzí, že když už s železnicí sdílí logo, nesdílí s ní také barvy. Posledním malým plusem je také fakt, že konstrukce nástupiště je stejná jako u osobního vlaku a můžete je tak obě spojit.

nákladním vlaku oceňuji, že je konečně tažen lokomotivou, která nevypadá jako z minulého století a také moc hezky řešený vagon na auta.

Stavebnice se supermarketem a pojízdnou prodejnou jsou rovněž krásně sjednoceny co se týče barvy a brandu. Hlavně supermarket se mi líbí snad po všech stránkách a pokud mě paměť nešálí, je to vůbec poprvé, co v novodobém LEGO City vyšla stavebnice s prodejnou potravin a také minimálně jedna z mála, která obsahuje tak obyčejnou věc, jako je parkoviště. V setu navíc najdete také dva zajímavé nové dílky – minifigurku s protetickou nohou a kukuřici!

Hlavní stavebnice s tématem farmy je více než cokoliv jiného postavena na zvířátkách – najdete v ní nové prase se selátky, ovci (s odnímatelnou vlnou!) s jehnětem, tele a krávu v nové barvě. Zbytek setu je však pro mne docela zklamáním, čekal jsem něco trochu propracovanějšího než pohou kostru stodoly a minitraktůrek. Za zmínku ještě stojí také moc povedený polybag a králíkem a strašákem.

Vůbec nejvíce nových setů však obdržela kaskadérská podsérie Stuntz, jelikož ji však ale nesbírám, zmíním jen jeden žertovný set – kaskadérskou motorku v podobě vany. 😄

The Rolling Stones

Po Marilyn Monroe je ikonický vypláznutý jazyk skupiny The Rolling Stones druhým popartovým symbolem vydaným v rámci řady LEGO ART. Oproti všem doposud vydaným stavebnicím této řady se však v jednom podstatném detailu liší – nejedná se totiž o mozaiku. Celé logo je sestaveno z důmyslných kombinací plates a tiles všemožných tvarů. Díky tomu se designérovi sice podařilo až neuvěřitelně věrně postavit všechny jeho křivky, za mne však i přesto ne dostatečně. Kouzlo tohoto loga totiž podle mě spočívá právě v jeho ladných a přesných tazích, což se prostě z kostek LEGO asi nikdy nepovede postavit přesně a černý „kousaný” obrys mi prostě trhá oči.

Friends

Z řady LEGO Friends se pomalu ale jistě stává konkurence pro řadu modulárních budov, což mě samozřejmě velmi těší. Po parádních lednových Budovách na hlavní ulici tady totiž máme další dva modely, které by podle mě neudělaly ostudu ani v dospěláckých sbírkách. Vedle toho za zmínku stojí také roztomilý popelářský vůz a sběratelé zvířátek určitě ocení set s žirafou a zebrou.

Creator

Další nový dům byl zveřejněn také v rámci Creator. Jedná se o nudlové bistro, které je pokračováním minisérie tzv. „malých modulárů” LEGO Creator. Highlightem letního Creatoru je však bezesporu nádherná vikingská loď. Je to už potřetí co právě řada Creator 3v1 poskytla prostor pro vzkříšení některé ze starých sérií, které fanoušci milují, ale u dnešních dětí by pravděpodobně jako samostatná série nezabodovaly. V minulosti byly takto vydány již sety s pirátskou lodí a středověkým hradem. Letošní loď Vikingů pak navazuje na řadu LEGO Vikings z roku 2005.

Minecraft

Nová stodola z řady LEGO Minecraft je ve zjednodušené formě přesně to, co jsem čekal od farmy LEGO City. Už z principu Minecraftu je však tato na můj vkus zase příliš hranatá. 😃

Monkie Kid

Přestože doprovodný seriál této řady nesleduji a tak úplně neznám pozadí těchto stavebnic, s každou novou vlnou mě alespoň jedna z nich ohromí. Tentokrát se to povedlo impozantnímu setu The Heavenly Realms.

DOTS

Řada LEGO DOTS mě dlouhodobě baví zejména díky pytlíčkům „Extra DOTS”, které vždy obsahují spoustu malých tiles v zajímavých barvách a s kreativními potisky (a které se navíc často vyskytují v pěkných slevách, takže jeden přijde třeba na 50 Kč). Podstatou této řady je však stále stavba vlastních dekorací a doplňků, přičemž její designéři se každého půl roku snaží objevit nové cesty, jak tuto kolekci ještě více rozšířit. Po březnových nástěnkách jsou další letošní novinkou plates 8×8, které mají zespodu samolepící vrstvu a ohebné plates 6×6 s dírkami po obvodu, díky kterým si váš výtvor můžete přišít na oblečení.

DUPLO

Řada pro nejmenší mne už od doby, kdy nejsem její cílovkou, nechává poměrně chladným. Letošní novinky se zvířátky z celého světa mne však ohromily – stavebnic je celkem šest a všechny mají nádherné barvy a opravdu hromadu nových zvířat, přesvědčte se sami:

Jaký je váš názor na první letní novinky? Podělte se dole v komentářích! 🙂👇

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama