Creator & Classic
Ačkoliv jsou tyto dvě řady stavebnic LEGO dnes zcela samostatné, mají společný základ v podobě vůbec prvních stavebnic LEGO v historii, které byly pouhou směsicí barevných kostek pro volnou a kreativní stavbu. Tento typ stavebnic společnost LEGO nabízí dodnes (řada Classic), jak však plynul čas, postupně se z nich vyvinuly také propracovanější modelové sety s alternativními stavbami, které dnes známe pod značkou Creator. Níže naleznete vývoj těchto stavebnic za jejich více než sedmdesátiletou historii.
Časová osa
1949
Automatic Binding Bricks
1953
LEGO Mursten
1965
Basic Building Sets
1985
LEGO Basic
1995
LEGO FreeStyle
2001
LEGO Creator
2003
LEGO Make & Create
2006
LEGO Creator
2015
LEGO Classic
LEGO Mursten
I přes počáteční neúspěch Automatic Binding Bricks LEGO Group investovala do jejich rozovoje. V následujících letech tak přibyly nové kostky – na konci roku 1954 již existovalo 22 různých dílů. Většinu těchto dílů tvořily kostky, které již dnes považujeme za naprostý základ, jednalo se např. kostky 1×1, 1×2, 2×3 nebo 2×8 a také o tzv. plates, tedy kostky o třetinové výšce těch standardních. Nově se objevily také okna, která bylo možné „přicvaknout” na výstupky, a také podložky. V roce 1953 došlo také ke změně názvu stavebnice na jednodušší LEGO Mursten – LEGO kostky.
Katalog LEGO z roku 1954, kdy bylo v produkci již 7 základních setů řady 700/x.
Zdroj: Brick Fetish. ©1954 The LEGO Group.
V té době se také začínají objevovat první stavebnice s náhradními díly, konkrétně se jednalo o okna a dveře. U vybraných prodejců však byly k dispozici také dřevěné boxy s jednotlivými kostkami k zakoupení. Na rozdíl od dnešního Pick a Brick, kdy platíte za kelímek naplněný kostkami, se tehdy platilo za každou kostku zvlášť – jedna kostka 2×4 stála 13 øre, což při dnešním kurzu znamená zhruba 45 haléřů.
Produkce základních stavebnic 700/x probíhala i nadále s tím, že do nich byly postupně přidávány nové díly (některé však bylo možné získat pouze samostatně u výše zmíněných prodejců, např. kostku 2×12 nebo 2×14). Když byl v roce 1955 v rámci LEGO Systému hry představen nový koncept Town Plan, předchůdce dnešního LEGO City, stala se jeho jádrem podložka, na kterou jste mohli umístit nové stavebnice městských budov anebo si postavit vlastní ze stavebnic základních kostek 700/x. To ostatně doporučoval i katalog z roku 1955, který pro každé místo nabízí dvě alternativy – jednu z řady Town Plan a jednu z řady základních kostek 700/x.
Stejná praxe při výrobě stavebnic se základními kostkami pokračovala i po roce 1958, kdy byla konečně představena kostka tak, jak ji známe dnes – s trubičkami uvnitř. Tyto inovované kostky byly pochopitelně zahrnuty i ve stavebnicích řady 700, které navíc v roce 1960 získaly nové grafické zpracování obalů.