V polském hlavním městě žije jeden z nejlepších světových LEGO stavitelů, známý pod přezdívkou Sariel. Paweł Kmieć, jak zní jeho občanské jméno, nahrává videa svých výtvorů na YouTube již od roku 2007 a od té doby zásobuje své sledující geniálními pracemi. Svůj kanál musel relativně nedávno přejmenovat, neboť jeho název obsahoval slovo LEGO, což porušovalo práva dánské společnosti. Nyní ho najdete pod jménem Sariel’s Bricks & Pets (Sarielovy kostky a mazlíčci). Domácí mazlíčci nejsou v názvu kanálu náhodou. Pawełův bulldoček a hlavně jeho křečci se ve videích pravidelně objevují jako testeři nových vozidel. Jeho modely se objevily například v pořadu Top Gear nebo na jednom z nejčtenějších světových blogů o spotřební elektronice Engadget.
Jako obvykle si nejprve přiblížíme Sarielovu historii a to, jak se dostal až na současnou úroveň. Asi nás nepřekvapí, že s LEGO kostkami si hrál již od dětství, ale během puberty je odložil na půdu. S českým LEGO návrhářem Milanem Reindlem má společný koníček z dospívání a tím je hra na basovou kytaru. Mimo tu se věnuje ještě horolezectví, cyklistice a fotografování. Po 20. roce života se ke svému koníčku z mládí naštěstí vrátil a plně se zaměřil na LEGO Technic. Stavba z kostek ho zatím neuživí, a proto pracuje jako vývojář softwaru. Paweł byl, díky své tvorbě, vybrán společností LEGO jako oficiální recenzent, což pro něj znamená předběžný přístup k novým setům, které na svém YouTube kanálu pravidelně posuzuje, a také zákulisním informacím přímo z dánského sídla firmy.
Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.
Během své dlouhé kariéry LEGO stavitele vytvořil přes 200 různých modelů. Zaměřuje se na všemožné historické, současné i fiktivní dopravní prostředky od automobilů, stavebních strojů a lodí až po tanky nebo letadla, které zpracovává do nejmenších detailů. Známý je hlavně tím, že výtvory osazuje až neuvěřitelným množstvím motorizovaných funkcí a mnoho z nich, zvláště z posledních let, lze ovládat dálkově. Protože jedno video vydá za tisíc slov, doporučuji navštívit výše uvedený profil na YouTube. Věřte mi, že z některých děl vám spadne čelist.
10 nejvíc komplexních Sarielových staveb do roku 2018. Od té doby tvůrce podobný souhrn neudělal, ale své stavby posunul ještě o několik levelů dál.
Pokud se více zajímáte o různé stavební techniky, vhod vám mohou přijít i tři knihy, jejichž je Sariel autorem. První dvě (The Unofficial LEGO Technic Builder’s Guide a The Incredible LEGO Technic) se věnují právě možnostem, jak sestavit různé typy motorů, převodovek a dalších mechanismů z dílků LEGO Technic. Ta třetí je vlastně návodem, jak si postavit jeho MOC Ford Mustang. A co by byl Paweł za vývojáře softwaru, kdyby své zkušenosti nevyužil i v LEGO světě. Na svém kontě mě několik volně dostupných aplikací a nástrojů, které stavitelům pomohou například spočítat správný poměr mezi ozubenými kolečky, nebo převést reálné rozměry na study ve vybraném měřítku.
Můj oblíbený Sarielův MOC 🙂
Jestli jsem vás tímto textem nalákal, určitě se přidejte k téměř 270 tisícům odběratelům Sarielova YouTube kanálu. Jak sám zmínil v jednom z rozhovorů, nápadů na další modely má na příštích 10 let dopředu.
Vlastimil Novák
Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou.