Mistr stavitel: Kostkový mág Zachary Steinman | Matyho kostky

Mistr stavitel: Kostkový mág Zachary Steinman

Majitel obchodu s bicykly přes den a geniální stavitel z LEGO kostek po nocích. Přesně takový je Kanaďan Zachary Steinman z města Halifax v provincii Nové Skotsko. Jeho specialitou jsou geometrické útvary, zejména krychle, a modely leckdy popírající rigiditu kostek. 

Zachary přičichl ke stavění z LEGO kostek již ve svém mládí v 70. letech. V mnoha rozhovorech zmiňuje set 497 Galaxy Explorer z této doby jako svůj úplně nejoblíbenější. Jak to tak bývá, později v jeho životě přišly jiné koníčky a studium. Je držitelem vysokoškolského titulu v oboru kineziologie a nauka o cvičení. Právě pohyb je jeho druhou velkou láskou. Konkrétně se intenzivně věnuje cyklistice. Ostatně kola ho i živí. 

Ke stavění ho znovu, ostatně jako mnoho dalších, přivedla až pandemie Covid-19. Během ní měl více volného času, a tak si pořídil hned několik stavebnic s tematikou Star Wars. Připravené modely ho však brzo omrzely a začal vymýšlet, jak hromadu kostek kreativně využít. V tu dobu se v jeho hlavě zrodila myšlenka stavění složitých geometrických skulptur. Troufám si tvrdit, že je jeho styl světově zcela unikátní a i přesto, že občas vytvoří i jinak zaměřený kus, geometrické útvary vedou.

Unikátnost jeho děl dokazuje fakt, že byla pro letošní vybrána do tzv. Masterpiece Gallery přímo v LEGO House v dánském Billundu. V této galerii jsou vystaveny práce těch nejlepších amatérských stavitelů z celého světa. Modely k vystavení vybírají naopak ti největší profesionálové. Sám Zachary Steinman se zprvu trochu zdráhal označovat své stavby za umění, ale poté, co je začaly obdivovat desetitisíce fanoušků na Instagramu, musel sám uznat, že umělcem rozhodně je. Dokonce se přiznal, že ještě před pár lety ani netušil, že nějaký LEGO House existuje a když ho z Dánska oslovili, zprvu to považoval za vtip. 

Steinmanův příběh ukazuje, že úspěch je každému na dosah. Někdy prostě stačí mít unikátní nápad, hromádku kostek, trochu volného času a sociální sítě. Více jeho děl si můžete prohlédnout na Instagramu, vřele to doporučuji. 

Ponoř se do LEGO světa hlouběji 🤿

Pro milovníky podcastů nově připravujeme Podcast v kostce. V něm každý měsíc probíráme nové stavebnice, články i události trochu více do hloubky a trochu méně objektivně. 🙂

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé úterý přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Vlastimil Novák

Chlapík, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama