Mistr stavitel: JANGBRiCKS. Prostě milý chlapík | Matyho kostky

Mistr stavitel: JANGBRiCKS. Prostě milý chlapík

Jestli se alespoň trochu zajímáte o stavebnice LEGO a zároveň sledujete YouTube, určitě jste už někdy narazili na kanál JANGBRiCKS. Účet byl založen již v dubnu 2006 a patří staviteli, s trochu krkolomným jménem, Bamidele O. Shangobunmi. A pokud vás zajímá, co se vlastně skrývá pod názvem JANGBRiCKS, odpověď je již v nadpisu tohoto příspěvku. JANG [dženg] je totiž zkratka pro anglické sousloví Just A Nice Guy, tedy v překladu něco jako „prostě milý chlapík“. No a bricks jsou samozřejmě stavební kostky.

Bamidele O. Shangobunmi se narodil 30. října 1977 v Kalifornii ve Spojených státech amerických. Navštěvoval střední školu Contra Costa a později dokončil studium v oboru biologie na univerzitě v Berkeley. Po vysoké škole nezůstal pracovat v oboru, ale nastoupil do světoznámé společnosti PayPal, kde měl na starosti uživatelské prostředí této stejnojmenné platební brány. Ještě než založil YouTube kanál zaměřený na kostky LEGO, věnoval se svému webu o autech na dálkové ovládání.

Týden v kostce je můj pravidelný e-mailový newsletter, který každé pondělí přináší přehled nových článků na mém blogu, aktuality ze světa LEGO, nově odhalené sety a nejzajímavější aktuální slevy. Starší vydání si můžete přečíst zde.

Nyní už si pojďme něco říci k samotné tvorbě tohoto umělce. Hlavním a nejzajímavějším projektem je bezesporu JANG‘s City, tedy obří město, které stavitel buduje již od dubna roku 2013. Rozšiřování města bylo nakonec i jedním z důvodu proč se Bamidele musel před několika lety přestěhovat do většího domu. Projekt nyní zabírá téměř celý sklepní prostor. JANGBRiCKS původně město koncipoval jako mix vlastních staveb a tematicky sedících oficiálních LEGO setů, postupem času ale přešel zcela na vlastní tvorbu. Na gigantické ploše můžete najít policejní i hasičskou stanici, nemocnici, mrakodrap, obchodní dům, obytné domy, obchody, hudební klub, sklady, továrnu, železniční depo, nádraží, autoservis a mnoho dalšího. Okolo celého města jezdí osobní i nákladní vlaky. Pro lepší představu poslouží video s poslední aktualizací.

JANGovo LEGO město v současnosti…

… a na úplném začátku v roce 2013.

Kromě hlavního kanálu, kde nasbíral k dnešnímu dni již přes 1,3 milionu odběratelů, provozuje Bamidele ještě několik vedlejších účtů. Jeden z nich je zaměřený právě jen na JANG’s City, další se pak věnují recenzím LEGO setů, zrychlené anebo zpomalené, relaxační stavbě z LEGO kostek. Bamidele O. Shangobunmi je chlapík ve středních letech a tím je ovlivněna i jeho tvorba na YouTube. Vyjadřuje se s klidem a nebojí se říct, co si o nových LEGO stavebnicích myslí. Příjemným bonusem je jeho příjemný hlas, osobitý humor a mimika, díky kterým je sledování jeho videí vždy zážitkem.

Vlastimil Novák

Sociální pracovník, kterého baví LEGO, a to nejen jeho stavění, ale i psaní o něm. Kromě této stavebnice mezi jeho koníčky patří moderní technologie (vesmírné lety, mobily, PC, 3D tisk), cestování, četba a samozřejmě trávení času s rodinou. 

0 0 hlasů
Hodnocení článku
guest

0 Komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Ahoj, já jsem Pavel a Matyho kostky jsem v roce 2021 založil jako spojení mé touhy sdílet s ostatními českými AFOLy zajímavosti i novinky z fascinujícího světa kostek LEGO a lásky k mému synovci Matymu, který bohužel od narození bojuje se zákeřnou mozkovou obrnou a po kterém jsem taky tento projekt pojmenoval.

Od poloviny roku 2022 mi s naplňováním této mise pomáhá parťák Vlastimil, se kterým krom tohoto blogu také pravidelně tvoříme náš Podcast v kostce.

Reklama