Creator & Classic

Ačkoliv jsou tyto dvě řady stavebnic LEGO dnes zcela samostatné, mají společný základ v podobě vůbec prvních stavebnic LEGO v historii, které byly pouhou směsicí barevných kostek pro volnou a kreativní stavbu. Tento typ stavebnic společnost LEGO nabízí dodnes (řada Classic), jak však plynul čas, postupně se z nich vyvinuly také propracovanější modelové sety s alternativními stavbami, které dnes známe pod značkou Creator. Níže naleznete vývoj těchto stavebnic za jejich více než sedmdesátiletou historii.

1949

Automatic Binding Bricks

1953

LEGO Mursten

1965

Basic Building Sets

1985

LEGO Basic

1995

LEGO FreeStyle

2001

LEGO Creator

2003

LEGO Make & Create

2006

LEGO Creator

2015

LEGO Classic

LEGO Make & Create

V roce 2003, kdy si LEGO Group šáhla na své historické dno, se pomalu začaly vracet některé ze sérií, které byly při hledání divokých novinek vyřazeny. Do jisté míry to byl i případ základních stavebnic, které byly nově přebrandovány na LEGO Make & Create a rozděleny do třech kategorií, tentokrát však ne podle věku, ale podle druhu:

Designer Set byly jakousi kombinací stavebnic LEGO Basic z 80. let a současného LEGO Creator. Nabízely tedy tématicky laděné stavebnice (vozidla, zvěř, lodě, roboti, …) jako LEGO Creator, avšak podobně jako LEGO Basic neobsahovaly jen tři návody, ale také nápady na další stavby.

Výběr ze stavebnic LEGO Make & Create Designer Set.
Zdroj: Brickset. ©2003–2005 The LEGO Group.

Stavebnice Inventor kombinovaly základní stavebnice s funkčními prvky, např. natahovacími nebo bateriovými motorky. Tato kategorie pravděpodobně nebyla příliš úspěšná, protože v ní vyšly pouze čtyři startovací sety a již o rok později byla zrušena.

Kompletní série LEGO Make & Create Inventor.
Zdroj: Brickset. ©2003 The LEGO Group.

Poslední kategorie nesla název Creator a jak už název napovídá, jednalo se o stavebnice LEGO Creator z let 2001 a 2002, pouze dostaly nový, žlutý, obal. V roce 2004 pak vyšly pod touto značkou nové stavebnice, které svým vzhledem velmi připomínaly původní Basic Building Sety z 60. let.

Stavebnice LEGO Creator z roku 2004.
Zdroj: Brickset. ©2004 The LEGO Group.