Creator & Classic

Ačkoliv jsou tyto dvě řady stavebnic LEGO dnes zcela samostatné, mají společný základ v podobě vůbec prvních stavebnic LEGO v historii, které byly pouhou směsicí barevných kostek pro volnou a kreativní stavbu. Tento typ stavebnic společnost LEGO nabízí dodnes (řada Classic), jak však plynul čas, postupně se z nich vyvinuly také propracovanější modelové sety s alternativními stavbami, které dnes známe pod značkou Creator. Níže naleznete vývoj těchto stavebnic za jejich více než sedmdesátiletou historii.

1949

Automatic Binding Bricks

1953

LEGO Mursten

1965

Basic Building Sets

1985

LEGO Basic

1995

LEGO FreeStyle

2001

LEGO Creator

2003

LEGO Make & Create

2006

LEGO Creator

2015

LEGO Classic

LEGO Creator

Po neúspěchu kategorie Inventor byly dvě zbývající kategorie Designer Set a Creator udržovány i nadále, ta první pro modely 3v1, ta druhá pak pro krabice a kyblíky se základními kostkami. V roce 2006 se však označení přehodilo a tématické stavebnice, ze kterých si můžete postavit tři různé modely, nově nesly inovovanou značku LEGO Creator. Krabice se základními kostkami (dosavadní LEGO Creator) pak v následujících letech nenesly žádné jméno a v katalozích byly označovány jako LEGO Creative Building a později také jako LEGO Kostičky.

Na tomto zmateném základě tedy vznikla současná série LEGO Creator, jejíž princip se do dnešního dne nezměnil – stále jsou zárukou kreativních stavebnic, ve kterých najdete spoustu užitečných kostek a instrukce ke třem propracovaným modelům.

Výběr ze stavebnic LEGO Creator z let 2006 – 2010.
Zdroj: Brickset. ©2006–2010 The LEGO Group.

V roce 2011 se pak ve stavebnicích LEGO Creator začínají objevovat minifigurky a vedle dosavadních rodinných domů jsou v rámci této série nově dostupné ke koupi také menší městské domy. LEGO Creator tak, podobně jako již v dobách prvního Town Planu v 50. letech, opět doplňuje policejní a hasičské stanice LEGO City o civilnější budovy s kavárnami, restauracemi a obchody.

Výběr ze stavebnic LEGO Creator z let 2011 – 2015.
Zdroj: Brickset. ©2011–2015 The LEGO Group.

V posledních letech se vedle městských setů v rámci řady LEGO Creator objevují také stavebnice odkazující na historické LEGO série. V roce 2020 jsme se tak dočkali vesmírně laděného setu i pirátské lodě a v roce 2021 zase středověkého hradu. Dle vyjádření Sama Johnsona, kreativního vedoucího LEGO Ideas, se právě řada LEGO Creator nabízela jako ideální cesta jak tyto série obnovit. Díky modelu 3v1, totiž mohou být nabídnuty 3 stavebnice v jedné bez nutnosti produkovat celou sérii, která by nejspíše nemohla konkurovat současným hitům typu LEGO Star Wars, NINJAGO nebo Marvel.

Výběr ze stavebnic LEGO Creator z let 2016 – 2020.
Zdroj: Brickset. ©2016–2020 The LEGO Group.