Creator & Classic

Ačkoliv jsou tyto dvě řady stavebnic LEGO dnes zcela samostatné, mají společný základ v podobě vůbec prvních stavebnic LEGO v historii, které byly pouhou směsicí barevných kostek pro volnou a kreativní stavbu. Tento typ stavebnic společnost LEGO nabízí dodnes (řada Classic), jak však plynul čas, postupně se z nich vyvinuly také propracovanější modelové sety s alternativními stavbami, které dnes známe pod značkou Creator. Níže naleznete vývoj těchto stavebnic za jejich více než sedmdesátiletou historii.

1949

Automatic Binding Bricks

1953

LEGO Mursten

1965

Basic Building Sets

1985

LEGO Basic

1995

LEGO FreeStyle

2001

LEGO Creator

2003

LEGO Make & Create

2006

LEGO Creator

2015

LEGO Classic

Basic Building Sets

V roce 1965 bylo změněno dosavadní číslování základních stavebnic, které se více přiblížilo tomu dnešnímu. Sety byly postupně podle velikosti očíslovány 010 – 060 a nově nesly jednotné jméno „Basic Building Set“. Největší set 060 navíc obsahoval hlavní novinku roku 1962 – kola! Vedle toho byly tyto stavebnice první, které uvnitř neobsahovaly kostky pečlivě a ručně vyskládané, nýbrž jen volně nasypané.

Do roku 1965 byly kostky do stavebnic skládány ručně, nejčastěji v šachovnicovém vzoru.
Zdroj: Brickset. © The LEGO Group.

Stavebnice 010 již s kostkami volně vsypanými do krabice.
Zdroj: Brickset. ©1965 The LEGO Group.
Stavebnice č. 060 nově umožňovala stavět také vozidla.
Zdroj: Brickset. ©1965 The LEGO Group.

Set 070, který vyšel o rok později, pak přinesl do této řady další nové díly – zkosené kostky pro dokonalejší střechy a dílky pro stavbu plotu. Krabice stavebnice také nesla nový grafický kabát s logem s pěti barevnými pruhy, typický pro druhou polovinu šedesátých let. Ve stejném duchu byla v roce 1968 obnovena celá řada „Basic Building Set”

Kompletní stavebnicová řada Basic Building Set v roce 1968. Kola ohromně rozšířila možnosti výtvorů, které jste mohli z jedné stavebnice postavit – nyní už to nebyly jen domy a postavy, ale také auta, letadla nebo vlaky.
Zdroj: Brickset. ©1968 The LEGO Group.

V roce 1976 prošly základní stavebnice změnami, díky kterým se už velmi přiblížily setům LEGO Basic z 80. a 90. let. Základem se stalo věkové rozlišení stavebnic, zatímco sety č. 10–50 byly určeny dětem od tří let, č. 910–912 mířily na děti od šesti let. Stavebnice pro mladší děti se velmi nesly v duchu základních stavebnic 60. let – obsahovaly jen základní kostky a kola, na první pohled však byly podstatně barevnější. Zásadní novinkou se v nich však staly figurky, o ty, které známe dnes, se však nejednalo. Vůbec prvním pokusem LEGO Group o figurky totiž byli tzv. maxifigové, což byly postavy postavené z kostek se speciálními díly pro hlavu a ohýbatelné ruce.

Kompletní stavebnicová řada Basic Building Set 3+ v roce 1976.
Zdroj: Brickset. ©1976 The LEGO Group.

I ve stavebnicích pro starší děti byste našli figurky, o maxifigy se však nejednalo. Tyto byly vývojovým předchůdcem dnešních minifigurek a interně se jim v LEGO Group říká „solný sloup”, to zřejmě proto, že neměly obličeje ani pohyblivé ruce a nohy. Krom toho obsahovaly tyto stavebnice mnoho nových a specializovaných dílů, které se v produkci LEGO Group objevily v průběhu 70. let a bylo z nich tak možné stavět kromě domů, vozidel a letadel taky jednoduché funkční stroje – stavebnice č. 912 dokonce obsahovala motor, pomocí kterého jste mohli své výtvory rozpohybovat! V názvu stavebnic proto bylo také doplněno slovo „Advanced“.

Kompletní stavebnicová řada Advanced Basic Set 6+ v roce 1976.
Zdroj: Brickset. ©1976 The LEGO Group.

S příchodem 80. let začínají být základní stavebnice stále atraktivnější a nově jsou rozděleny hned do tří věkových skupin – 3+, 5+ a 7+. Sety pro ty nejmladší děti nově obsahovaly velmi zjednodušené figurky bez nohou a rukou, zatímco v ostatních dvou kategoriích se objevily nové minifigurky.

Na vývoji stavebnic pro nejmenší děti můžete vidět postupné zjednodušování staveb a rozšiřování barevné palety.
Zdroj: Brickset. ©1981 The LEGO Group.

Kompletní stavebnicová řada Basic Building Set 5+ v roce 1982
Zdroj: Brickset. ©1982 The LEGO Group.

V řadě Basic Building Set 7+ byl vydán pouze jeden set č. 710.
Zdroj: Brickset. ©1983 The LEGO Group.