Creator & Classic

Ačkoliv jsou tyto dvě řady stavebnic LEGO dnes zcela samostatné, mají společný základ v podobě vůbec prvních stavebnic LEGO v historii, které byly pouhou směsicí barevných kostek pro volnou a kreativní stavbu. Tento typ stavebnic společnost LEGO nabízí dodnes (řada Classic), jak však plynul čas, postupně se z nich vyvinuly také propracovanější modelové sety s alternativními stavbami, které dnes známe pod značkou Creator. Níže naleznete vývoj těchto stavebnic za jejich více než sedmdesátiletou historii.

1949

Automatic Binding Bricks

1953

LEGO Mursten

1965

Basic Building Sets

1985

LEGO Basic

1995

LEGO FreeStyle

2001

LEGO Creator

2003

LEGO Make & Create

2006

LEGO Creator

classic

2015

LEGO Classic

Automatic Binding Bricks

Když v roce 1949 inspirovaly britské kostky Self-Locking Building Bricks Ole Kirka Kristiansena k výrobě vůbec prvních kostek LEGO, nikdo ještě pochopitelně nemohl tušit, že se z nich stane celosvětový fenomén. Z počátku tak byly kostky, které dostaly jméno Automatic Binding Bricks, pouze jednou z mnoha hraček, které společnost LEGO vyráběla už od roku 1932. Dokonce se, na rozdíl od dalších produktů, prodávaly pouze v Dánsku, kde navíc neslavily příliš úspěch.

Jak tedy první stavebnice těchto světoznámých kostek vypadaly? Předně je třeba říci, že se tyto kostky od těch dnešních v několika parametrech lišily. Zejména uvnitř neměly žádné trubičky, což znamenalo, že na sobě držely pouze silou gravitace, jakmile byste se pokusili svou stavbu zvednout či s ní jinak manipulovat, rozpadla by se. Každá kostka měla také na straně vyřízlou drážku, do které se zasouvaly okna a dveře – LEGO Systém a celá jeho filosofie, že spolu musí být všechny díly kompatibilní, tehdy ještě neexistoval a i po jeho vzniku v roce 1955 ještě trvalo roky, než byly všechny do něj nesedící prvky vyřazeny (stromy, figurky, podložky nebo auta).

Veškerá produkce LEGO kostek tak v prvních letech nejvíce připomínala současnou sérii LEGO Classic, jen jste uvnitř našli pouze kostky 2×2 a 2×4 ve několika málo barvách, více druhů totiž ještě neexistovalo. První série Automatic Binding Bricks čítala celkem 4 sety, které se lišily pouze velikostí a dostaly čísla 700/1, 700/2, 700/3 a 700/4. Pokud jste tedy někdy přemýšleli, jestli vůbec první stavebnice měla číslo „1”, nyní již znáte odpověď 🙂.

Automatic Binding Bricks (zdroj: LEGO Group).